Stavba kamen svépomocí s odborným dohledem

Splňte si svůj sen o vlastnoručně postavených akumulačních kamnech, které vytopí Váš dům. Akumulační kamna lze postavit jednoduše a kvalitně bez potřeby dlouholetých zkušeností nebo velké pracovní zručnosti. Musíte však vědět jak na to. Nabízím kompletní PROGRAM ODBORNÉHO DOZORU, při kterém Vás provedu celou stavbu krok za krokem.


+FINANČNÍ ÚSPORY

Jste jasně rozhodnutí pro sálavé vytápění domu kamny, přesto si nemůžete z finančních důvodů dovolit zakázkovou stavbu od kamnáře. Vlastní prací můžete ušetřit až 50% nákladů zakázkové práce.


+ KVALITNÍ INFORMAČNÍ PODPORA

V průběhu stavby můžete kdykoliv zavolat nebo napsat a zeptat se, co Vám není jasné. Již od zahájení projekčních příprav máte plný přístup do výukového online programu.


+ NÁVODY A STAVEBNÍ POSTUPY PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY

Stavební postupy a celková architektura topidla jsou záměrně navrženy tak, aby stavbu zvládl i úplný začátečník. Svépomocně kamna už postavili i takové profese jako novinář, výkonný manažer, námořník či zdravotní sestra.


+STAVBA ZE SYSTÉMOVÝCH STAVEBNIC TYPU "LEGO KOSTKY"

Vnitřní části kamen jako jsou ohniště a tahový systém stavíte s pomocí speciálních systémových stavebnic. Díky tomu je stavba akumulačních kamen rychlejší, jednodušší a kvalitnější.


+VYUŽITÍ BAZAROVÝCH A PŘÍRODNÍCH MATERIÁLŮ

Při stavbě můžete použít staré pálené/magnezitové/šamotové cihly, kachle nebo kování. Místo klasické stavební chemie lze omítat hlínou, apod.


+ZÁBAVA A KREATIVITA

Stavba kamen je staviteli vnímána jako nejzábavnější svépomoc při budování domu. Při samotné realizaci můžete uplatnit svého tvůrčího ducha a postavit si kamna zcela podle svých představ a přání. Někteří z Vás to dobře umějí s kovem, dřevem nebo kamením. Není problém si vyrobit vlastní kování, dřevěnou sedačku nebo obklad z kamene a tímto obohatit Vaše budoucí kamna. 


+MOŽNOST POSTAVIT ČÁST STAVBY FORMOU ZAKÁZKY

V případě potřeby je možné postavit část topidla formou zakázky. Máte-li strách, nevěříte-li si, či Vaše časové možnosti jsou velmi omezené, můžete technické části topidla jako je stavba ohniště+tahového systému, usazení dvířek a dopojení do komína nechat na nás.


 

Co je součástí programu odborného dozoru

Úvodní konzultace

Veškeré informace naleznete v sekci konzultace.

Projekční přípravy

Veškeré informace naleznete v sekci Projekční přípravy

Emailové a telefonické konzultace bez časového omezení

Alfa a omegou úspěšného dokončení projektu je kvalitní komunikace a plný přístup k informacím ve chvílích, kdy si nevíte rady. Po celou dobu dozoru jsem Vám plně k dispozici. Nebojte se ptát.

Volný přístup do všech sekcí výukového programu Kamna vlastnoručně

S přispěním desítek svépomocných stavitelů vedených pod mým odborným dozorem vznikl během několika let bohatý výukový on-line program s obsahem stovek fotografií, detailně popsaných postupů a teoretických návodů o stavbě kamen, sporáků a pecí. On-line systém je navíc neustále doplňován a rozšiřován o další materiál. Kompletní informace naleznete v sekci Kamna vlastnoručně - Výukový online program

Kompletní zajištění a dodání materiálu na stavbu

Nemusíte pracně shánět informace o technických vlastnostech a určenému využití jednotlivých kamnářských materiálů. Veškerý kamnářský materiál nutný na stavbu Vám sám zajistím a dopravím přímo na místo. Pro svou stavbu tak získáte praxí vyzkoušený kvalitní materiál v odpovídajícím množství napočítaný pro Vaší stavbu. Díky tomu se můžete soustředit jen na to podstatné - na stavbu kamen. Ostatní, jako hlína, cihly a jiné pálené tvarovky, písek, cement, vápno, a jiné obyčejné stavebniny jsou na Vás.

Osobní školení na místě stavby

Nenechám Vás v tom plavat. Na každém osobním setkání dostanete dostatek informací pro následující etapu výstavby. Vždy si budeme vše podrobně vysvětlovat, malovat i názorně ukazovat.

Zpracování dokumentace

Před zahájení stavby získáte detailní položkový rozpočet, pudorys a základní pohledy topidla, plánek sestavení systémové stavebnice a bude-li potřeba technickou zprávu pro stavební úřad. Po dokončení topidla obdržíte návod k používání, předávací protokol a záruční list stejně jako u zakázkové stavby. Veškerá topidla postavená pod odborným dozorem získala revizi od kominíka.

Ukázky realizovaných svépomocných staveb

Všechny realizované stavby si můžete zobrazit na úvodní straně - Stavby / Svépomocné projekty

Po Konzultaci | Semináři

Placený přístup

Placený přístup

Placený přístup

Placený přístup

Placený přístup

Po Konzultaci | Semináři

Placený přístup

Placený přístup

Po Registraci

Placený přístup

Placený přístup

Po Konzultaci | Semináři

Placený přístup

Po Registraci

Placený přístup

Placený přístup

Po Konzultaci | Semináři

Placený přístup

Po Registraci

Placený přístup

Po Konzultaci | Semináři

Placený přístup

Placený přístup

Placený přístup

Placený přístup

Placený přístup

Vaše příběhy ze stavby kamen svépomocí

Stavět hliněná kamna je tak trochu jako stavba uprostřed stavby. Když jsem se s Honzou Hrabcem domluvil, vůbec jsem netušil, co mě vlastně čeká a považoval jsem to v rámci rekonstrukce staré roubenky za malý dílčí projektík. Jak se následně ukázalo, jednalo se o opravdu sofistikovanou stavbu, kterou bych bez pomoci supervize nedal dohromady. Práce to byla opravdu nádherná ale náročná. Honza mi připravil prakticky všechno, co jsem k tomu potřeboval a šlo to jako po másle. Co je třeba opravdu vyzdvihnout je Honzova neuvěřitelná znalost stavby. Několikrát probíhaly konzultace po telefonu a já musel stav projektu popsat, což se mi dle mého názoru moc nedařilo, ale Honza přesně věděl, o čem mluvím a dokázal mi i na dálku dokonale poradit. Pracovat s hlínou má úplně jiné rozměry než pracovat s konvenčními materiály jako je malta či beton. Materiál je to naprosto úžasný a dovolí vám věci, které jinak jsou velmi složité, a to hlavně díky své přilnavosti a poddajnosti. Pec se stala dominantou celého domu a i samotní pamatkáři po mě chtěli, abych jim to někde postavil, jak se jim to líbilo. Když jsem jim řekl, že to neumím, hned si na Honzu vzali kontakt :).

Pokud tedy uvažujete o stavbě něčeho podobného jako já, pak spolupráce s Honzou po profesní stránce je určitě skvělá volba, a to nemluvím o samotném lidském rozměru Honzy Hrabce, který je v tomto uspěcháném světě osobou, která vás nenuceně donutí zpomalit a vychutnat si to krásné dílo, které vám pomáhá tvořit.

Miloš - projekt Hněvětice u Skutče

...V kamnech letos topíme druhým rokem. Spotřebujeme cca 6 metrů dřeva za sezonu, což je vzhledem k faktu, že ještě nemáme venkovní fasádu, úplně skvělé!! Kamna jsem ještě nečistil, takže nevím v jakém jsou stavu uvnitř...Hypokaust funguje bezvadně. Zatím nebylo potřeba vůbec dotápět podkroví. Spodní koupelnu samozřejmě lehce temperujeme přímotopem. Kamna v tomto ohledu rozhodně předčila naše očekávání. Často se stane, že i po 24 hodinách, stačí pouze rozhrábnout popel a topí se dál. Teplo je to moc příjemné. Oproti jiným typům vytápění hodně rovnoměrné. Sporák používáme hlavně o víkendech. V troubě převážně maso. Buchtu nebo chleba by jsme tam asi neupekly...

Jediný zádrhel je nefunkční klapka externího přívodu vzduchu. Tam se asi prodřelo ocelové lanko, i když jsme si na to dávali při stavbě velký pozor. Vyřešil sem to ale dodatečnou klapkou za čistícím otvorem a aspoň mi tam teď nepadá popel...

Takže z naší strany je obrovská spokojenost s výsledným dílem i se spoluprací s Vámi. řekl bych že mě stavba kamen bavila asi nejvíc ze všek prací na domě. I vědomí toho, že jsme srdce domova vybudovali společně je krásné.

Matěj - projekt Zádveřice-Raková u Vizovic

...Téměř od začátku projektování jsem věděl, že alespoň částečně, budu topit dřevem. Úvahami nad typem kamen jsem strávil poměrně hodně času, akumulační kamna vycházela často jako vítěz. Jediný „problém“ jsem viděl v realizaci. Problém zmizel po kontaktování Honzy Hrabce. Stavba kamen proběhla bez potíží, a také se vyplnila Honzova slova: „Mákneš si“. Nyní mám téměř za sebou první topnou sezónu, a musím říci, že kamna splnila, neřku-li předčila mé očekávání.

Náš domeček má krásné srdce, a pěkně vyhřátá lavice v kuchyni vždy potěší srdce nás, i našich návštěv.

Roman - projekt Bučovice u Vyškova

...Oslovil jsem tedy Honzu, bez kterého bych neměl odvahu se do něčeho podobného pustit sám, našel místo pro nový komín a využil stávajícího dveřního otvoru, který se měl stejně zazdít, ke stavbě akumulačních kamen. Kamna tak jednoduše vytápí obě hlavní místnosti bez nutnosti rozvodů, oběhových čerpadel a čidel. Krásný pocit, když se nápad zhmotní pod rukama do něčeho podobného, odér uhlí vystřídala vůně dřeva, kamna tiše sálají vše funguje jak má. Doporučuji všem, kdo tíhnou k jednoduchému a efektivnímu řešení vytápění. 

Petr - projekt Domoušice u Loun

Mapa realizovaných staveb

Od roku 2015-2021 bylo úspěšně dokončeno více než 100 projektů. V současné době se akumulační kamna, sporáky a pece svépomocně staví již po celé České republice, ale i Slovensku

Hlavní důvody ke stavbě akumulačních kamen

Nezávislost na zdrojích energie

Kamna elektřinu nepotřebují. V případě black-outu či klasické zimní kalamity vesele topíte dál, zatímco soused netrpělivě obvolává přetížené zákaznické linky, kdy závadu konečně odstraní. Samozřejmě jen v případě, že také nemá doma kamna.

Nezávislost na servisních technicích

Při správné údržbě a spalování dříví jsou kamna jednoduchým a hlavně spolehlivým spotřebičem fungujícím do posledního dechu. Pokud se Vám v ohništi rozdrolí cihla nebo speče těsnění na dvířkách, jste schopni závadu sami identifikovat a opravit i bez pomoci kamnáře. Čištění tahového systému se provádí jednou za 2-3 roky a pokud se nechcete ušpinit, zvládne to za Vás vysavač na popel během několika chvilek.

Nezávislost na palivu

Narozdíl od pelet a briket je v přírodě dříví volně dostupné a lze ho ztápět v surové podobě. Lidé na vesnicích běžně vlastní kousek lesa nebo jim na zahradě roste několik stromů. Samotěžba v lesích České republiky je po domluvě s hajným možná. Cena dřeva je oproti jiným palivům stabilní, co víc si přát. 

Dlouhá životnost a spolehlivost

Při dobrém zacházení vydrží kamna 25-30 let i více. I poté dokážou spolehlivě sloužit a mnohé z nich jsou schopny plnit svou funkci i v dezolátním stavu. Po dosloužení jim generální opravou nebo přestavbou můžete vtisknout nový život. Rodinný šperk a srdce domova se přeci nevyhazuje. Zážitek z kamen si tak dopřejí i Vaši vnuci, zatímco moderní topidla skončí po dosloužení ve sběru.

Součást interiéru a srdce domova

Kromě vytápění jsou kamna také krásný solitér, který krášlí interiér domova. Kolem kamen a sporáků se točí život, pečou buchty, vaří oběd a kdo nemá co na práci, tak odpočívá na vyhřívaném ležení. Kotle a tepelná čerpadla naproti tomu zavíráme do technických místností a oddělujeme od svého domova kvůli hlučnosti. Radiátory mají funkci čistě technickou a ležet se na nich nedá i když to má dcera několikrát úspěšně zkoušela.

Rozumné náklady na pořízení

V době, kdy veškerá výstavba směřuje k nízkoenergetickému nebo dokonce pasivnímu standardu je zbytečné investovat více než 250 000 Kč do centralizovaných vytápěcích systému. V současných novostavbách stačí topit jedním přímotopem a máte příjemně v celém domě. Akumulční kamna v kombinaci s moderními infrapanely jsou schopny zdravěji vytopit celý dům za rozumnou cenu. Pořizovací cena a spotřeba elektřiny infrapanelů je rok od roku nižší. V blízké době se můžeme dočkat ještě úspornějších lokálních zářičů.

Správně nadimenzovaný systém

Při stanovení energetické náročnosti domu jsou odborné výpočty o tepelných ztrátách v průměru o 20-30% nadhodnoceny. Zimy zkrátka nejsou tak kruté a každý den v lednu není - 15 stupňů Celsia. Častokrát máte doma výkonově nadhodnocený a cenově dražší spotřebič, jehož schopnosti přinejmenším plně nevyužijete. Nízká vytíženost topidla může mít paradoxně za následek zanášení spalinových cest, poruchovost nebo dokonce výrazné zkrácení životnosti topidla.

Vlastní kreativní vyjádření, osobitost a jedinečnost

Nejsme stádní ovce. Touha se odlišit, být jedinečný a ukázat kdo jsem je v každém z nás. Akumulační kamna jsou individuální topidlo, ručně stavěné. Žádné není stejné jako druhé. Při jeho vytváření využíváte svou fantazii, plníte si přání a uskutečňujete nápady. "Tady bych si přála vyhřívané ležení, a tady budeme mít sedačku a koukat místo televize do ohně"... přesně tak se tvoří vysněný dům. Přemýšlíte podobně o vytápění když rozmisťujete radiátory nebo instalujete kotel?

Mužská výzva

Skoupit banku nebo akcie na burze Vám může vydělat velký balík peněz, mnohem vzrušující je postavit pivovar a rozjet výrobu piva. Muži v sobě nosí odpradávna smysl pro hrdinský čin a chtějí ve svém životě vykonat něco opravdu velkého, skutečného a trvalého. Vlastnoručně postavenými kamny mohou získat úctu své ženy, chlubit se známým a hlavně být hrdí sami na sebe. Oheň je přítelem můžů od nepaměti. V jeho plamenech nacházejí ztracenou rovnováhu a klid. Pozvěte tedy svého přítele domů a hrdě ho ukažte manželce a svým dětem. Nemyslete si, znám to ze svého života a funguje to:-)

Úskalí a nevýhody stavby kamen svépomocí

Zakázková stavba od kamnářské firmy bude kvalitnější

Pokud nenarazíte na skutečného břídila nebo obyčejného zedníka, mějte na paměti, že kamna postavená od certifikovaného kamnáře jsou zpravidla kvalitnější. Není to jen tím, že má dlouhodobou praxi a lepší technické vybavení, ale narozdíl od Vás ke stavbě také využívá mnohem technologicky i materiálově vyspělejších řešení přinášejících úspornost a účinnost topidla....Chcete-li špičkové topidlo, zadejte raději zakázku kamnáři.

Kamna nejsou levnou záležitostí

Kamna vzhledem ke své pracnosti a užitým materiálům asi nikdy nebyly levnou záležitostí. Přesto v dávných dobách byly nezbytnou součástí každé chalupy. Kamna, zkrátka byly srdcem domova kolem kterých se točil život. I když lze spoustu speciálních materiálů nahradit těmi klasickými - tradičními a kamna si postavíte skoro sami, přesto se cena obvykle pohybuje při svépomocné výstavbě mezi 90 000 - 160 000 Kč podle náročnosti řešení.

Nestavte jen z důvodu úspory

Akumulační kamna nestavte pouze z důvodu šetření peněz. I když se dá výběrem materiálů, tradičních postupů a prací svépomocí cena srazit o 50 a více %, neměl by se důvod úspory stát hlavním cílem stavby.

Máknete si

Postavit akumulační kamna je poměrně časově náročné. Středně těžká kamna s vyhřívaným ležením trvá postavit cca 150-180 hodin. Chystáte-li se stavět kamna kachlová, počítejte ještě s větší pracností.

Potřebujete elektrické nářadí a další vybavení

I když naši předkové nic takového neměli, v dnešní době se bez nich už neobejdeme. Minimálním požadavkem Vaší výbavy musí být úhlová bruska 230 mm a elektrická (akumulační) vrtačka.

Cena

Cena odborného dohledu se skládá ze 4 částí:

1) Projekční přípravy

Více informací zde: Projekční přípravy

2A) Teoretický odborný dohled (vysvětluji+ukazuji+konzultuji)

S přihlédnutím na náročnost celkového řešení, použitých technologií a výběru doplňkových funkčních částí kamen se cena odborného dohledu počítá podle počtu nutných schůzek na místě stavby. Méně náročná stavba si vyžádá méně schůzek a naopak. Každá schůzka je zpoplatněna částkou 5000-10 000 Kč bez DPH. Do této sumy je zahrnuta osobní schůzka na místě stavby, dopravné a konzultace přes email, WhatsApp či telefon.

×10 000 Kč + DPH

1 osobní schůzka nebo online konzultace
Jednoduchá akumulační kamna stavěná ze systémové stavebnice
Akumulační obestavba krbové vložky

×12 000 Kč + DPH

2 osobní schůzky
Akumulační kamna stavěná ze systémové stavebnice
+ ohřívárna
+ pec

×15 000 Kč + DPH

3 osobní schůzky
Jednoduchá akumulační kamna stavěná ze šamotových cihel a desek
Akumulační kamna stavěná ze systémové stavebnice
+ ohřívárna
+ pec
+ hypokaust
+ sporák

×20 000 Kč + DPH

4 osobní schůzky
Akumulační kamna stavěná ze šamotových cihel a desek
+ ohřívárna
+ pec
+ hypokaust
+ sporák

V případě, že se oproti stanovenému počtu osobních schůzek rozhodnete ješte pro další, cena této schůzky je 3 500 Kč + 7.50 Kč za každý ujetý km + DPH.

2B) Praktický odborný dohled (stavím+vysvětluji+ukazuji+konzultuji)

Minimální počet je 6 odpracovaných hodin práce. Hodinová sazba je závislá na předem domluveném rozsahu práce. Čím větší domluvený rozsah práce, tím nižší hodinová sazba.

Předem domluvený počet hodin práce Hodinová sazba bez DPH
6-16
1000 Kč / hodina
17 a více 700 Kč / hodina

3) Režijní náklady

Každý kotrolní den znamená jeden výjezd. Podle celkového počtu výjezdů lze snadno spočítat celkové dopravné. Účtuju si dopravné 8 Kč + DPH za každý ujetý km. Při výpočtu dopravného využívám konfiguraci nejrychlejší cesty na portálu www.google.cz/maps

4) Zřízení účtu a přístup do výukového on-line systému hlinenakamna.cz

Pro stavitele kamen svépomocí s odborným dohledem je zřízení účtu a přístup do výukového on-line systému hlinenakamna.cz zcela Zdarma po celou dobu trvání projektu.

Základní obchodní podmínky

 • Odborný dozor je prováděn vyučeným kamnářem s dlouholetou praxí Ing. Janem Hrabcem.
 • Program odborného dozoru je navržena jako komplexní služba zahrnující poradenství, konzultační činnost, online výuku, prodej a dodání materiálu určeného pro stavbu topidla.
 • Odborný dozor je zahájen složením finanční zálohy za materiál a trvá po celou dobu stavby svépomocného topidla, ne však delší než 24 měsíců.
 • Ohniště, tahový systém, izolace, plášť, další podpůrné vnitřní konstrukce, kování a kachloví (dále jen kamnářský materiál) je stavěn výhradně z certifikovaných kamnářských materiálů. Použití klasických stavebních materiálů (pálená cihla, ytong, porotherm, sádrokartón, apod.) nebo bazarových materiálů (použité pálené cihly, kachle, kování, šamotové cihly a plátky, magnezitové cihly, aj.) je možná pouze se souhlasem odborného dozoru. Klasický stavební a bazarový materiál zajišťuje na vlastní náklady svépomocný stavitel, a není tedy zahrnuto do položkového rozpočtu topidla.
 • Návrh, skladbu, zajištění a dodání kamnářkého materiálu zajišťuje výhradně odborný dozor. Pro objednání kamnářského materiálu je nutné předem složit na běžný účet odborného dozoru finanční zálohu ve výši 100% kupní ceny. Dodací lhůta kamnářského materiálu je 6-8 týdnů, kachloví 8-12 týdnů, komínů 2 týdny.
 • Skladba kamnářského materiálu je spočítána s co největší přesností dle schváleného projektu topidla. V případě, že po dostavbě topidla zbyde nějaký nepoškozený kamnářský materiál v původním formátu, lze jej nabídnout ke zpětnému odkupu za 70 % kupní ceny. Náklady na přepravu nepoužitého materiálu nese svépomocný stavitel.
 • Odborný dozor je poskytován výhradně majitelům domu a jejich rodinám, ne třetím osobám (např. najatí řemeslníci, stavební firmy).

Platební podmínky

Platby za materiál a odborný dohled probíhají vždy formou záloh. První záloha obvykle zahrnuje cenu materiálu + dopravné a je prováděna převodem. Další zálohové platby jsou již spojené s kontrolními dny na stavbě a je nutné je provést převodem na účet do aktuálního dne jejich uskutečnění.

Chci se dozvědět více

Detailnější informace o stavbě kamen, pecí a krbů svépomocí si můžete přečíst zde

Jak začít

Napište mi email s níže uvedenými informacemi (nemusí být všechny) na adresu info@hlinenakamna.cz nebo prostřednictvím kontaktního formuláře. Čím více údajů uvedete, tím lépe budu schopen posoudit realizovatelnost Vašeho projektu. Na Vaše emaily obvykle odpovídám během 1-2 dnů.

Informace důležité pro posouzení realizovatelnosti projektu stavby kamen svépomocí

 • Projektová dokumentace - pudorys a řezy domu případně jen pudorys vytápěných místností
 • Vaše přání a požadavky na akumulační kamna, sporák či pec
 • Další vytápěcí systémy v domu
 • Komín (starý zděný x vyvložkovaný x nový komín | vnitřní průměr )
 • Energetický výpočet tepelných ztrát domu nebo energetický štítek. Pokud nemáte k dispozici, stačí textová zpráva o tom, co vše a jak v domě plánujete zaizolovat.
 • Fotografie místa, kde mají kamna stát
 • Komentované video (nejvíce se hodí při řešení průchodu kamen přes zdi, stropní příčky, apod.) - ušetří mnoho času Vám i mne:-)
 • Předpokládané datum výstavby případně plánovaný rozpočet stavby

Kontaktní formulář