PROGRAM - Stavba akumulačních kamen

+VYSOKÁ HMOTNOST = DLOUHÁ AKUMULACE = PERIODICKÉ PŘIKLÁDÁNÍ

Čím větší váha nahřátého materiálu, tím delší dobu kamna hřejí. U akumulačních kamen v závislosti na počasí a tepelných ztrátách domu běžně pracujeme s 8 až 72hodinovými přestávkami mezi dalším přiložením dřeva. Díky tomu kamna v domě topí, i když zrovna jsme v zaměstnání anebo pracujeme na zahradě.


+KAMNA NEPŘETÁPÍ

U akumulačních kamen pracujeme s nízkou teplotou sálavých stěn, které rovnoměrně vytápí místnost dlouhou dobu po dohoření ohně. Plášť kamen příjemně hřeje, a tak do jejich bezprostřední blízkosti může nejen nábytek, ale i lidé a zvířata..


+DALŠÍ UŽITNÉ FUNKCE

Kromě vytápění můžeme kamna obohatit o další zajímavé užitné funkce jako například: vyhřívanou lavici, vyhřívané ležení, ohřívárnu/sušárnu, malou plotýnku na ohřev čaje nebo teplovodní absorbér pro vytopení vzdálené místnosti či užitkové vody.


+ÚSPORA SPOTŘEBY DŘEVA

Kamna pracují s velmi vysokou účinností přenosu vyrobeného tepla do akumulačního materiálu. K vytopení obytných místností Vám postačí podstatně menší množství dřeva než u krbových kamen nebo vložek.


+SYSTÉMOVÉ STAVEBNÍ ŘEŠENÍ

Pro stavbu akumulačních kamen dnes v převážné míře svépomocných projektů používáme systémové stavebnice na bázi "Lega". Tyto stavebnice zrychlují a zejména zjednodušují stavbu vnitřních částí akumulačních kamen. Díky tomu jste schopni i jako úplní stavební začátečníci dosáhnout kvalitního výsledku s minimálním rizikem chyb.


DELŠÍ TEPELNÝ NÁBĚH

Vzhledem k pomalému topnému náběhu jsou akumulační kamna spíše vhodná do domovů pro trvalý život a ne pro víkendové pobyty. Při návratu ze zimní dovolené doporučujeme mít v domě ještě záložní vytápěcí systém, který pomůže s dotopením vychladlých místností.


KRÁTKÝ POHLED DO OHNĚ

1 dávka dřeva se zpravidla v topeništi spálí během 45-90 minut. Při periodickém přikládání delším než 12 hodin pak oheň uvidíte zřídkakdy a jen po krátkou dobu. Z tohoto důvodu pro akumulační kamna stačí jen malá prosklená dvířka.


VYŠŠÍ POŘIZOVACÍ NÁKLADY

Na stavbu akumulačních kamen je potřeba velké množství speciálního kamnářského materiálu, který je potřeba ručně ořezat, opracovat a mezi s sebou slepit. Jak se kamna staví

1. Ohniště a tahový systém

1. Ohniště a tahový systém

S pomocí speciální systémové stavebnice od německé firmy Brula je stavba ohniště a tahového systému jako stavba lega podle tištěného návodu.

2. Plášť

2. Plášť

Sálavý plášť kamen stavíme ze speciální žárobetonových desek s velkou tepelnou vodivostí a akumulační schopností. Pro záklopy ležení a lavic zas používáme cihlové hurdisky, které bezpečně unesou celou Vaší rodinu.

3. Omítání a obkládání

3. Omítání a obkládání

Závěrečnou fází je zapravení perlinky do lepidla a omítání hliněnou nebo kamnářskou omítkou. Na vyhřívané lavice a ležení nejraději používáme cihlovou dlažbu.

Jak vypadá stavba ve skutečnosti

Z čeho akumulační kamna stavíme


1OHNIŠTĚ


Pro stavbu ohniště využíváme kvalitní a přitom cenově dostupné systémové ohniště od firmy Brula. Za pomocí pouhých 10 dílů jsme schopni postavit několik velikostí ohnišť s požadovaným tepelným výkonem a vysokou účinností spalování. Oproti drahým kompletním sestavám dodávaným včetně podstavce, dveřního modulu a lepidla nabízíme také levnou základní sestavu topeniště, která předpokládá ještě zakoupení dvířek a stavbu vlastního podstavce pro topeniště.

6-8 týdnů

6-8 týdnů

2TAHOVÝ SYSTÉM


S Modulovým tahovým systémem BRULA si postavíte šamotové tahy rychle a jednoduše! Hned vedle topeniště je vyzdívání tahů nejnáročnější částí stavby kamen. Proto se při stavbě členitých zděných kamen velmi často ustupuje od původního záměru, protože již stavba samotného topeniště bývá značně časově náročná. Modulový tahový systém od BRULY nabízí zajímavé řešení. Stačí jen několik základních stavebních bloků a většinu tvarů tahů postavíte rychle, bezpečně a ještě za rozumnou cenu. Tvarovky stavebnice na sebe plynule navazují, vnitřní průřezy sedí a výsledná sestava je samonosná.

3DVÍŘKA / DVEŘNÍ MODUL


V případě, že si z finančních či estetických důvodů nemůžete vybrat ohniště Brula včetně dveřního modulu (tj. Kompletní sestavu), nabízíme Vám seznam dalších vyzkoušených kamnových dvířek a dveřních modulů. Pokud si nevyberete ani z nich, podívejte se ještě na nabídku:

3 týdny

(2 skla, šoupě pro regulaci vzduchu, oplach skla, integrace pro topeniště Brula, různé velikosti)
3 týdny

(1 sklo) - jednoduchá a kvalitní dvířka za nízkou cenu
3 týdny

 (2 skla, více designů, oplach skla, šoupě pro regulaci vzduchu, integrace pro topeniště Brula)
3 týdny

(1 sklo, regulace vzduchu, oplach skla)
3 týdny

 (1 sklo, vybírací dvířka) - vhodné pouze pro malé topeniště
3 týdny

 (1sklo, regulace vzduchu)
3 týdny

 (1 sklo, regulace vzduchu, oplach skla)
3 týdny

(1sklo, regulace vzduchu)
3 týdny

 (1 sklo, regulace vzduchu)

4PLÁŠŤ


Při stavbě pláště používáme kamnářské materiály výhradně k tomu určené. Veškeré nosné i nenosné příčky domu izolujeme vermikulitovými deskami, plášť stavíme ze speciálních akumulačních desek s vysokou objemovou hmotností a rychlou tepelnou vodivostí. Záklopy a stropy kamen zas řešíme cihlovými hurdiskami s vysokou nosností, atd.

5REVIZNÍ OTVORY


Akumulační kamna je nutno čas od času čistit. K tomu slouží revizní otvory na plášti, přes které se můžeme dostat k revizním otvorům umístěném na tahovém systému. Revizní otvory na plášti mohou mít vzhled kovových dvířek, keramického kachle, plechového víčka či jen omítaného čtverce/kola. Vyberte si prosím sami.

Rádi Vám pomůžeme s Vaším dotazem