Provodín (Česká Lípa)
- Popis
- Parametry
Středně těžká akumulační kamna o výkonu 5 KW bez problému vytopí celý slaměný dům. Požadavkem majitelů ovšem nebyla pouze funkce vytápění. Přáli si také pečící troubu, sušící box a vyhřívané ležení, a to vše co nejlevněji, nejrychleji a pokud možno z vlastních zdrojů. Při stavbě tak byly použity staré kachle, magnezitové cihly a bazarové šamotové desky dovezené z nedalekého okolí. Co bylo možné, bylo zděno a omítáno hliněnou maltou a klasickými pálenými cihlami. Co se týče vnitřních dispozic kamen, jedná se o jednoduché šamotové bezroštové ohniště s vestavěným 7 metrů dlouhým tahovým systémem. Tok spalin je rozdělen klapkou do dvou směrů. Ta kratší, pro roztápění a pečení, vede z ohniště rovnou k pečící troubě a do komína. Ta delší, určená pro topení, při své cestě ještě oběhne celé ležení. Výsledek je nakonec vynikající a akumulační kamna skutečně stojí za to.
Příběh majitelů
Chtěli jsme si pořídit vlastní bydlení. Neměli jsme mnoho peněz, proto jsme nejdříve přemýšleli o maringotce. Nakonec jsme se rozhodli i přes špatnou finanční situaci jít za svým snem. Jako student architektury jsem se zajímal o různé přírodní a dřevěné stavby, ale škola mě v tomto příliš nepomohla - v osnovách tehdy byl samý beton, ocel, sklo, apod., případně skladby používané v konvenčních rodinných domech. Bylo nutné naučit se znalost přírodního stavitelství vlastní iniciativou, začali jsme proto s partnerkou jezdit na workshopy a získávat zkušenosti, až jsme se pustili do vlastní stavby. Ze začátku jsme se vše učili za chodu a inspiraci hledali na internetu, rychle jsme si však postupy osvojili a hrubá stavba stála poměrně brzy. Další rok jsme sehnali písek a jíl z nedaleké staré cihelny a za pomoci rad zkušeného míchače omítek jsme celý dům zevnitř i zvenčí nahodili - pořádali jsme i několik workshopů a lze říci, že tuto práci zvládne opravdu každý. Akumulační kamna se nám vždy líbila ve starých chalupách a myslíme si, že je to nejlepší forma vytápění slaměného domu. Svépomocně postavená kamna zahřejí na těle i na duši.
Zpráva po 2 letech fungování
Po dvou letech fungovaní jsem se odhodlal k vyčištění kamen, nechtělo se mi, chtěl jsem to o rok odložit, ale nakonec jsem rád, že jsem to udělal - vysál jsem plný kýbl sazí! kdo by to byl řekl. Topím jen tvrdým dřevem. Jinak obecně po dvou letech je všechno v pohodě, nejvíce trpí ohniště, tam se již drolí spáry, po topné sezóně ho musím dospárovat, ale nevím, jestli se na to ohořelé to kamnářské lepidlo chytne. Uvidíme. A z ohniště trpí zdaleka nejvíce malta kolem dvířek, tu už jsem předělával asi 3x, a praskl vrchní šamot co zakrývá "trysku" na vzduch, ale to ničemu nevadí, celkově funkčnost dobrá. Čili celkově se mi to zdá ok a hlavně jsem chtěl říct, že opravdu velmi doceňuji ty čistící otvory, to je paráda, dostal jsem se úplně všude, a ty kamna se dají takto krásně zkontrolovat.
Odpověď: Jsem rád, že po počátečních rozjezdech kamna fungují. Nyní již budeš muset kamna čistit před každou toponou sezónou. Je obvyklé, že z toho vytáhneš 1-2 kyblíky sazí. Ke každoročnímu servisu patří spárování spojů mezi cihalmi a kolem dvířek. Šamot, co zakrývá trysku na vzduch vyměň až půjde úplně do háje. S tím jsme počítali. Následně můžeš dát nový šamot nebo tam můžeš umístit kovovou destičku o podobném tvaru.
Topidlo | Kamna |
---|---|
Typ ohniště | Bezroštové ohniště |
Externí přívod vzduchu | 150 mm |
Délka tahového systému (m) | 7 |