CENA PŘÍSTUPU K DOKUMENTACI

Všenice (Rokycany)

Cena
0 Kč
Dostupnost:
ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP
ks
VytisknoutVložit do seznamu

Manželský pár již několik let velmi citlivě rekonstruuje rodinný dům v malé obci Všenice u Rokycan. Hlavními stavebními prvky rekonstrukce jsou přírodní materiály jako hlína, konopí, sláma, juta a rákos. Není divu, že při výběru vytápění padla volba na akumulační kamna omítaná hlínou. Původně měl však dle předchozího kamnáře v místnosti stát kachlový sporák. Ten ale po zjištění, že se dotyčný kamnář nezachoval dle morálních zásad klienta, padl i s kamnářem. Inu, pro některé lidi je důležité i to, jak lidsky kvalitní člověk u Vás staví. Nakonec tedy zvítězila akumulační kamna, které si manželé sami doomítli hlínou, na ležení položili dlažbu a vymysleli zajímavé designové doplňky v podobě jedinečných víček na čistící otvory nebo dvířek do ohřívárny. Stavby kamen namísto sporáku manželé vůbec nelitují. Už se těší, jak jejich tři malé děti z vyhřívaného ležení budou hladově pokukovat do kuchyně.

Malá lehká hliněná kamna s ležením a ohřívárnou o výkonu 4.5 KW s osmihodinovou periodou přikládání vytopí hlavní obytnou místnost s kuchyní. Na stavbu kamen byl použit místní těsnící bílý jíl a staré pálené cihly. Vnitřní části kamen jsou vyzděny z šamotových cihel a plátů lepených speciálním kamnářským lepidlem. Jedná se o dvouplášťovou konstrukci se vzduchovou mezerou. Plášť kamen je stavěn z úzkých žárobetonových tvarovek s přídavkem grafitu a vysokou objemovou hmotností. Dovnitř kamen pro delší akumulaci bylo navíc položeno cca 100 kg magnezitových cihel. Kamna byla dostavěna do hrubé úrovně, finalní hliněnou omítku, design čistících otvorů i podlážek si majitelé dodělali svépomocně.

Reference od majitelů

"Tulím se ke kamnům...s lahváčem... A hřejí krásně. Dnes v 10 hodin ráno cca 8 kg dřeva a teď v 8 hodin večer stejná dávka. Těším se na nastěhování a na válení se na kamnech."


Topidlo Kamna
Typ ohniště Bezroštové ohniště
Externí přívod vzduchu Ne
Délka tahového systému (m) 6