Postav si vlastní kamna - stavba kamen svépomocí s odborným dohledem

Úvodní informace

Rádi byste si sami postavili kachlová nebo omítaná kamna, ale netroufáte si? Nabízím po celou dobu výstavby kompletní PROGRAM ODBORNÉHO ZAJIŠTĚNÍ, který Vám pomůže s(se):

 • návrhem vzhledu,
 • technickým řešením funkčních částí kamen (ohniště, tahový systém, kouřovody)
 • odborné poradenství stavby a dimenzování komína pro spotřebič
 • výpočtem požadovaného výkonu a spotřeby kamen podle typu a úrovně zateplení budov
 • výběrem vhodných materiálů a kalkulací nákladů,
 • objednáním a dopravou materiálu přímo na stavbu (kachle, šamot, jíl, kování, omítky, apod.)
 • stavbou kritických míst v kamnech
 • dopojením do komínu, dostatečnou izolací nosných a spalitelných zdí, aj.

V průběhu stavby kamen budete mít zajištěnou KVALITNÍ INFORMAČNÍ PODPORU ve formě :

 • přístupu do výukového programu hlinenakamna.cz
 • emailových nebo telefonických konzultací dle libosti
 • osobních školení přímo na místě stavby
 • podrobně zpracovaných fotonávodů s popisy postupů stavby
 • volného nahlížení do všech projektů kamen svépomocí

Po skončení stavby kamen:

 • získáte všechny potřebné dokumenty pro stavební úřad a kominickou revizi
 • obdržíte předávací protokol a záruční list stejně jako u zakázkové stavby

Programy stavby svépomocí

Stavby akumulačních kamen z tradičních materiálů

Akumulační kamna stavíme obvykle tradičními technikami, tj. za použití jílu, písku, pálených červených a šamotových cihel, které si individuálně řežeme na ručních strojích. Z důvodu časových úspor, tepelně-izolačních či jiných funkčních vlastností si pak vypomáháme moderními materiály jako jsou kamnářská lepidla, formátované šamotové plátky, žárobetonové akumulační tvárnice, izolační desky a rohože, aj. S pomocí zjednodušených technologických postupů stavby kamen známých po tisíce let pak dosahujeme značných finančních úspor i dobrých výsledků. V případě, že finanční prostředy jsou výrazně omezené, využíváme pro stavbu kamen bazarového šamotového materiálu a repasovaného kování.

Stavby akumulačních kamen ze stavebnicového systému KTS a Brula

Cena a platební podmínky za odborný dohled

Cena

Cena odborného dohledu se skládá ze 4 položek:

 1. samotný odborný dohled
 2. režijní náklady
 3. projekční přípravy
 4. zřízení účtu a přístup do výukového on-line systému hlinenakamna.cz

1) Odborný dohled

S přihlédnutím na náročnost celkového řešení, použitých technologií a výběru doplňkových funkčních částí kamen se cena odborného dohledu počítá podle počtu nutných schůzek na místě stavby. Méně náročná stavba si vyžádá méně schůzek a naopak. Každá schůzka je zpoplatněna částkou 3 800 Kč bez DPH.

2) Režíjní náklady

Každý kotrolní den znamená jeden výjezd. Podle celkového počtu výjezdů lze snadno spočítat celkové dopravné. Účtuju si dopravné 6 Kč bez DPH za každý ujetý km. Při výpočtu dopravného využívám konfiguraci nejrychlejší cesty na portálu www.mapy.cz

3) Projekční přípravy

Více o projekčních přípravách zde

4) zřízení účtu a přístup do výukového on-line systému hlinenakamna.cz

Pro stavitele kamen svépomocí s odborným dohledem je zřízení účtu a přístup do výukového on-line systému hlinenakamna.cz zcela zdarma po celou dobu trvání projektu.

Platební podmínky

Platby za materiál a odborný dohled probíhají vždy formou záloh. První záloha obvykle zahrnuje cenu materiálu + dopravné a je prováděna převodem. Další zálohové platby jsou již spojené s kontrolními dny na stavbě a je možno je složit v hotovosti nebo převodem na účet do aktuálního dne jejich uskutečnění.

Pro koho je stavba svépomocí vhodná - Kdo staví

Postavit akumulační kamna bez jakýchkoli zkušeností a znalostí není snadné, ale s pomocí odborného dozoru to nakonec zvládli všichni.

Jen pro zajímavost uvádím profese lidí, kteří se mnou stavěli:

 • redaktor v rádiu
 • projektový manažer
 • manažerka stavební firmy
 • zdravotní sestra
 • elektrikář
 • majitel firmy na instalaci solárních penelů a plynových kotlů
 • majitel truhlářské a tesařské dílny
 • zedník
 • stavitel hutních pecí
 • námořník
 • topenář
 • automechanik
 • zlatník
 • architekt
 • prodavač obuvy
 • a mnozí další, jejichž názvy profesí nikomu nic neřeknou.

Ti všichni akumulační kamna se mnou úspěšně postavili...I vy to zvládnete.

Důvody proč stavět kamna svépomocí

Finanční náročnost

Jste jasně rozhodnutí pro sálavé vytápění domu kamny, přesto si nemůžete z finančních důvodů dovolit zakázkovou stavbu od kamnáře. 

Nezávislost na dalších zdrojích

Kamna, sporáky i pece se obejdou bez elektřiny a drahých technologií. Můžete na nich vařit, topit, péct i ležet, i když nejste připojeni na elektrickou síť.

Nulové budoucí náklady za servisní služby a opravy

Nikdo nerozumí Vašim kamnům lépe než Vy samotní. Takže si vše dokážete vyčistit a spravit sami.

Mužská výzva

Stavba kamen je zážitek, a stejně jako dům, dítě nebo strom tu po Vás dlouho zůstanou. Muži potřebují vytvářet díla, která jsou pevně spojená se zemí...A samozřejmě, nezapomeňme na naše ženy. Zajistit kvalitní sálavé teplo v domě je jasným signálem pro ženu, že se dokážete o ní a děti postarat.

Topit dřevem je levné

Dřeva je stále nadbytek. Jedná se ekologický a obnovitelný zdroj vytápění. Vysaďte si na své zahradě sad rychle rostoucích dřevin a do několika let jste soběstační.

Vlastní kreativní vyjádření

Jste opravdoví tvůrci a kreativci. Rádi vytvářite nové formy a máte kladný vztah ke skutečné kultuře a harmonii v bydlení. Do svých kamen byste rádi vložili kus svého srdce. Jen Vy sami někde uvnitř znáte výslednou podobu a nedokážete ji okolí sdělit. Kamna jsou úžasný solitér a hlavní dominantou domu, které si povšimne každý host vstupující do domu.

1. schůzka - Co je nutné připravit

Než se sejdeme na 1. schůzce, je nutné si připravit:

Materiál přímo na místě stavby

Vybalte na paletách přivezený kamnářský materiál a nanoste jej přímo k místu stavby topidla.

Papír a tužka na psaní případně křída na kreslení

Připravte se na velké množství informací a úkolů, které budete muset vyplnit do další schůzky. Abyste nic nezapomněli, je dobré si vše psát a kreslit. Co lze, tak si také na místě budoucího topidla vyznačíme s pomocí křídy nebo tesařské tužky

Fotoaparát

Pokud nemáte fotoaparát na mobilním telefonu nebo chcete kvalitnější fotky, vemte s sebou fotoaparát. Na 1-2 schůzce zpravidla sestavujeme šamotové stavebnice a další materiály jen tak "na sucho". Je dobré si vše nafotit, abyste věděli jak následně postupovat. 

Úskalí a nevýhody stavby kamen svépomocí

Zakázková stavba od kamnářské firmy bude kvalitnější

Pokud nenarazíte na skutečného břídila nebo obyčejného zedníka, mějte na paměti, že kamna postavená od certifikovaného kamnáře budou vždy kvalitnější a účinnější. Není to jen tím, že má dlouhodobou praxi a kvalitnější technické vybavení, ale narozdíl od Vás také využívá ke stavbě technologicky vyspělá řešení a materiály přinášející úspornost a účinnost topidla....Chcete-li vysoce účinné topidlo, zadejte raději zakázku kamnáři.

Kamna nejsou levnou záležitostí

Kamna vzhledem ke své pracnosti a užitým materiálům asi nikdy nebyly levnou záležitostí. Přesto v dávných dobách byly nezbytnou součástí každé chalupy. Kamna, zkrátka byly srdcem domova kolem kterých se točil život. I když lze spoustu speciálních materiálů nahradit těmi klasickými - tradičními a kamna si postavíte skoro sami, přesto se cena obvykle pohybuje při svépomocné výstavbě mezi 60 000 - 160 000 Kč podle náročnosti řešení.

Nestavte jen z důvodu úspory

Akumulační kamna nestavte pouze z důdodu šetření peněz. I když se dá výběrem materiálů, tradičních postupů a prací svépomocí cena srazit až o 150 000 Kč, neměl by se důvod úspory stát hlavním cílem stavby.

Máknete si

Postavit akumulační kamna je poměrně časově náročné. Středně těžká kamna s vyhřívaným ležením trvá postavit cca 150-180 hodin. Chystáte-li se stavět kamna kachlová, počítejte ještě s větší pracností.

Potřebujete elektrické nářadí a další vybavení

I když naši předkové nic takového neměli, v dnešní době se bez nich už neobejdeme. Minimálním požadavkem Vaší výbavy musí být úhlová bruska 230 mm a elektrická (akumulační) vrtačka.

Mapa staveb kamen svépomocí

Od roku 2015-2018 bylo úspěšně dokončeno více než 50 projektů. V současné době se akumulační kamna, sporáky a pece svépomocně staví již po celé České republice, ale i Slovensku

Prihlásit se k odběru Základní informace

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
V případě potřeby mi můžete zaslat pudorys, projektovou dokumentaci domu, nákresek nebo fotografie kamen, aj., co budete považovat za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf rar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.