OSOBNÍ BLOG

Ukážu Vám jen ty správné dveře

Ukážu Vám jen ty správné dveře

"Ahoj Honzo, nehledáte pomocnou sílu? Z práce na ministerstvu jsem se zhroutil a už moc nechci mít se státní správou a politikou nic společného. Chtěl bych dělat něco, co má smysl a moc se mi líbí právě kamnářství. Potřebuji ale Mistra a ty seš moc fajn člověk. Jestli to není možné, tak úplně v pohodě, chápu a nebudu se zlobit, jen to zkouším, jestli by se to třeba nepotkalo. Děkuju, Michal"


Takových "Michalů" se mi každý rok ozve několik. Znám to. Taky jsem tohle vyhoření zažil a nevěděl co dál. Naštěstí mé směřování ovlivnila manželka, která objevila na internetu rekvalifikační kurs - Kamnář montér topidel. Od té doby jsem urazil velkou cestu a práce už mi smysl rozhodně dává - vždyť vytváříme pro dům krásná topidla, která zajistí tepelný komfort a pohodu domova.


Bohužel, i přes tu všechnu dlouholetou snahu, MISTREM v oboru být nemohu a tedy nemohu se ani o Vás VYHOŘELÉ A HLEDAJÍCÍ MUŽE postarat jinak než ukázat Vám ty správné DVEŘE. Rozhodnutí je otevřít, i přes všechen ten strach a nejistotu, bude vždy na Vás.


A kdybyste potřebovali radu, co dělat a naopak nedělat, ozvěte se:  https://www.hlinenakamna.cz/remeslo-ma-zlate-dno
JSEM S VÁMI.
Cesta k dospělosti

Cesta k dospělosti

Při péči o své děti mi čím dál více dochází, co je to vlastně dospělost. 

----------------

"Tati, kdy půjdeme do školky. Já už se moc těším"
"Po obědě, Ájo. Až si dáme oběd, tak půjdeme", odvětil jsem jí.
Má 4letá dcera se na to ihned oblíkla do nejkrásnějších šatů a punčocháček co doma má a znovu se mne zeptala:
"Tati, tak já už jsem připravená. Už můžeme jít".
"Ájo, říkal jsem ti, že až po obědě", znovu jsem jí trpělivě zopakoval.
V tu chvíli se má dcera rozbrečela a utekla do pokoje se schovat pod peřinu. Byla to pro ní zrada....

----------------

Opravdová dospělost znamená vidět, slyšet, cítit, dotýkat se a ochutnávat realitu denního života přesně takovou jaká je. 
Vydat se na cestu dospělosti znamená neustálé odstraňování vlastních filtrů, které brání vidět, slyšet, cítit, dotýkat se a ochutnávat život takový jaký přesně je.
Ač to může být někdy tak bolestné až nesnesitelné, je to jedinou možnou cestou ke skutečné dospělosti.

----------------

S láskou a úctou k tobě, má dcero, děkuji, že mi denně ukazuješ, jak moc ještě sám jsem dítětem a nevědomě dělám to samé jako ty.
Jen ten následující krok

Jen ten následující krok

"Dívám se na ten složený materiál a začínám pochybovat o tom, že z toho složím kamna." Ano, takové věty slyším často od mužů, které vedu svépomocnou stavbou. A tak mě často v duchu napadá: "Chlape, pojď do toho a neboj se. Máš na to přijmout takovou výzvu a porvat se s ní. Jediné co potřebuješ je soustředit se jen POUZE na následující krok. Jen na ten následující. Ne na ty další. Ty přijdou potom. Umění udržet stoprocentní koncentraci na TADY a TEĎ je skutečným uměním, které tě dovede ke konečnému výsledku - ke kamnům, které vyhřejí celý domov pro tvou ženu a děti."
Nechtěná pravda

Nechtěná pravda

Pravý osobní rozvoj se ve většině případů neděje v rukavičkách. Źádáte-li vesmír o dospění, dostanete přímou odpověď. A pravda nemusí být vždy chtěná. Při ochutnávce integrační konstelační práce LIP dle W. Nellese v 8. modulu výcviku Selfbalancing jsem dostal úžasný dar v podobě neskutečné duchovní sody a já si připadal zas jak žák v první třídě. Vlastní hry a stíny, které jsem úspěšně před sebou samým skrýval, viděl celý zúčastněný kruh lidí a já měl chuť utéct z těla. -- "Tady já nebudu, tohle se mi nelíbí, končím, tuhle ostudu nezvládnu", honilo se mi v duchu. Něco ve mne však zůstalo a dalo šanci na změnu dospět a vydržet tu nesnesitelnou chvíli, kdy prostě nevíte, nechápete a navíc se Vám to nelíbí... A od toho tu  pravá seberozvojová práce je. Není příjemná, ale nese velké ovoce v podobě spokojenějšího, šťastnějšího a naplněnějšího života. 

Náše mužská skupina je tu pro všechny, kteří se nebojí pravdy, i když zrovna nemusí být "user friendly". Po únorovém stěhování se opět rozjedeme v březnu v nových prostorách. Více informací naleznete zde: https://www.hlinenakamna.cz/muzska-skupina

Síla mužského sdílení

Síla mužského sdílení

V nedávné době jsem měl na konzultaci muže, který potřeboval sdílet svůj příběh. Ten příběh byl velmi bolavý. Hluboce se mne dotýkal, protože i já v minulosti takový příběh prožíval. Přestože jsem mohl mnohkrát mu říci svou radu, mlčel jsem a jen jsem poslouchal. Někde uvnitř jsem totiž věděl, že to nejposvátnější, co pro něho mohu v tuto chvíli udělat, je být jen tichým svědkem jeho zpovědi. Možná snad poprvé za dlouhou dobu se rozhodl své trápení říci jinému muži, který ho za nic nesoudí a nic mu neradí....Byl to silný moment a já si uvědomil, jak zbytečně se my muži od sebe oddělujeme v naivní touze stát se vůči ostatním lepšími, silnějšími a nebojácnějšími. Uvnitř jsme však velmi citliví, zranitelní a neumíme s tím vůbec pracovat. Ano, neumíme, protože nás to nikdo neučil a nikdo v nás nepodporoval.

Ve středu 18. ledna zahajujeme 1. mužský večer, při kterém můžeš zažít pravý opak věčného oddělení, a to opravdovou mužskou jednotu, která vychází ze vzájemného sdílení vlastních příběhů v bezpečném a ohraničeném prostoru. Aby úvodní krok nebyl tak náročný, první, kdo promluví na téma vlastní mužské cesty, budu já sám. 

Přeji hezký nový rok 2023 Všem. 

Nehoda

Nehoda

30 metrů před zatáčkou v lesním údolí proti mne nečekaně vyjelo auto a já věděl, že je zle. Na zledovatělé vozovce nebylo možné brzdit, a tak jsem v rychlosti stočil volant doprava a očekával tvrdý boční náraz se všemi důsledky. Vyvázl jsem živ a zdráv, ale něco bylo už jiné. Najednou jsem nemohl jít dál a pokračovat v životě, který jsem vedl. Mé veškeré sebevědomí se zhtroutilo i síla byla tu tam a já se ptál Proč? Proč? Proč se to stalo a co jsem ve svém životě přehlédl?


Odpověď jsem neznal, a tak jsem navštívil šamana. Ulehl jsem a formou dechového cvičení mě uvedl do hlubokého transu, kde nebylo času, místa, strachu ani ega. Zase jsem se ocitl v autě 30 metrů před zatáčkou, ale nyní jsem tam nebyl sám. Vedle mne seděl anděl smrti a pravil mi: "Do této chvíle ani nevíš, že žiješ. Celou tu dobu spíš a jediné, co si přeješ, je odejít. Rozhodni se sám, zdali zemřít nebo se konečně probudit. Na dvou židlích se však sedět věčně nedá. Zvolíš-li život, zavedu tě zpět k tvému zrození a uvidíš, kde všechno tvé trápení začalo. Znovu zacítíš bolest, strach, lhostejnost, násilí, marnost, boj o život i odevzdanost. Ale poté vstaneš jako fénix z popela a konečně se rozzáříš do všech stran, abys mohl svítit i ostatním. Budeš konečně svobodný."
Rozhodl jsem se. Stočil jsem volant a poté znovu spatřil své celé porodní trauma - ten naprosto otřesný zážitek z porodnice 80. let minulého století, to nelidské zacházení sadistického doktora, tu naprosto emočně odpojenou mámu, ten zmar a neúctu komunistické ideologie k nově se rodícímu životu.


...Dlouze a bolestivě jsem plakal. Potkal jsem se s tím, co si nikdo nemůže pamatovat a přeci Vás to nadosmrti definuje a níčí. Plakal jsem dlouze, protože jsem najednou pochopil, jak mě celá událost v životě na každém kroku provázela. Byla přítomna u každého rozhodnutí, rozchodu, nezdaru, opuštění, nehodě, úrazu, potratu, nemoci, ublížení, prostě všude... 
Obětoval jsem auto výměnou za šanci na lepší a svobodný život. Děkuji ti anděli. Už nemusím být uvězněn v tom okamžiku zrození. Mohu konečně dospět. Jsem vděčný, že žiju, cítím, vidím, slyším, že prostě jsem. Děkuju. Děkuju. Děkuju.
----
INFORMACE PRO HLEDAJÍCÍ MUŽE: Od 18. ledna 2023 začínáme mužský kruh, který se bude věnovat všem mužským tématům. Jedním z nich také bude téma SETKÁNÍ SE SMRTÍ jako velké příležitosti ke skutečnému dospění. Napiš soukromou zprávu a pošlu tí více informací.
Jak je to starat se o 5 dětí?

Jak je to starat se o 5 dětí?

Jaké je to se starat o 5 dětí?

Ne, nezvládám to. Nic nestíhám, nic nenaplánuju, nic nedržím, nic nenapracuju, nic si neodpočinu, prostě nic, nic a nic. Když se stanete otcem tolika dětí, nadobro vás to změní. Pamatuji si časy, kdy jsem s mým nemocným synem v náručí proseděl několik hodin u stále se opakující pohádky. Pamatuji si na naší tříletou dceru, jak jsem jí v noci hodinu houpal, až jsem samou únavou usnul ve stoje. Pamatuji si na měsíce, kdy jsem nepracoval a nevydělával, protože můj syn byl ve vážném zdravotním stavu. Pamatuji se na okamžiky, kdy bylo těžké si dojít na záchod, protože se vždy našlo nějaké dítě vyžadující si pozornost... Každý takový okamžik mě učil obrovské pokoře, vnitřnímu klidu, odevzdání se a službě dětem. Každý takový okamžik tu byl pro mne, abych dospěl a zkusil říct svému životu konečné a definitvní ANO.

I dnes tu vedle mne leží má nemocná čtyřletá dcera dožadující se osobní přítomnosti. A tak místo práce v terénu jsem doma a pečuju. Svou práci jsem si za ty léta uzpůsobil tak, abych mohl pracovat i z postele. Jsem jediný kamnář v republice, který jezdí pracovat na stavby jeden den v týdnu a zbytek zvládne z domova. Díky svému ANO jsem změnil své pracovní návyky, své podnikání, svůj život i sebe samotného. Jsem hluboce vděčný, že nic nestíhám, nic nenaplánuju, nic nedržím, nic nenapracuju, nic si neodpočinu, prostě nic, nic a nic...

POZOR: Od 18. ledna 2023 začínáme s mužskou skupinou pravidelné večerní setkávání, při kterých se s pomocí hluboce prostupující metody Selfbalancing a následného vzájemného sdílení dotkneme bytostných mužských témat. Jedno z témat se také týká role OTCOVSTVÍ. Máš-li touhu získat podporu na své cestě, napiš a obdržíš více informací. Cesta ke skutečnému mužství může vést i v hluboké jemnosti a citlivosti. Věř tomu, jsem táta 5 dětí.

Mužské necítění

Mužské necítění

"Chceš se se mnou pomilovat? Už dlouho jsme se nemilovali" zeptala se mne manželka. Překvapilo mne to. Ta otázka přišla z čista jasna mezi řečí. Děti spaly, byli jsme sami a jen tak popíjeli víno. Nastal moment, kdy se má žena chtěla opět po dlouhé době přiblížit a zacítit něco ze mne. "Ano, Lásko, ty víš, že milování s tebou nikdy neodmítnu." A tak jsme se ten večer spolu velmi jemně a něžně pomilovali...Bylo to hezké, na druhou stranu smutné. Uvědomil jsem si, jak málo ji daruji svého citu, jak se uzavírám místo toho abych se s ní radoval a jak moc zapomínám na drobné denní dary života. Někdy Vás jedno milování zavede k poznání, že vaše žena se s vámi chtěla milovat jen kvůli tomu, aby vás mohla zacítit alespoň na chvilku, na tu malou drobnou chvílku, ve vaší hluboké mužské přítomnosti...

Závislý vztah

Závislý vztah

10 let vztahu, a pak rozchod. Bylo to velmi bolavé. Utekla do Anglie a už se nevrátila. Tím skončila jedna etapa mého mládí. My muži se neumíme rozcházet. Ve snaze si jí udržet, jsem jí řekl veškerou pravdu, co jsem celou dobu tajil. Ano, byl jsem jí několikrát nevěrný. Přestože byl pro mne společný vztah naprosto nezbytný, necítil jsem se v něm šťastně. Své uspokojení jsem pak hledal jinde, abych po každé nové zkušenosti zjistil, jak moc jí potřebuju....Byl jsem na ní naprosto závislý. Neschopen vyrůst jsem zůstával ve svém zraněném vnitřním dítěti, které potřebovalo spíše konejšivou náruč matky než partnerku. A tak, abychom mohli žít jeden bez druhého, hodně jsme si ublížili. Vrátit se zpět již nešlo, a bylo tomu jedině dobře... O dva roky později jsem potkal svou současnou ženu a v podstatě hned jsme počali první dítě. Tím začala má opravdová mužská cesta za dospěním. Byl jsem Tátou prvního našeho syna. Už nebyl čas se držet máminy sukně.
Od ledna příštího roku formuji v Praze první mužskou skupinu, v které se za pomocí speciálních seberozvojových technik a následného vzájemného sdílení dotkneme hlubokých a bolestných témat každého muže.  Jedno z témat se týká také tématu ZÁVISLOSTI VE VZTAZÍCH. Máš-li touhu znovuobjevit sám sebe, napiš a obdržíš více informací. Cesta ke skutečnému mužství může vést i v hluboké jemnosti a citlivosti.