(8) Teplovodní výměníky


SOLARPLUS

Naše zakázkové i svépomocné stavby obohacujeme o teplovodní výměníky SolarPlus, s jejichž pomocí lze část topného výkonu kamen přenést do ohřevu vody nebo do topného systému radiátorů v jiných místnostech, kam výhřevnost kamen nedosáhne..

Výměník SolarPlus je svařenec měděných trubek. Tyto trubky jsou svařeny pájkou natvrdo. Spoje odolávají vysokým teplotám (až 600 °C) a tlakům (až 15 barů). Na toto potrubí je nalisován hliníkový plech a celý výměník je natřen solárním lakem odolávajícím vysokým teplotám. U každého kusu je provedena tlaková zkouška 15-20 bary vodou po dobu asi 15 minut a je vystaven protokol o tlakové zkoušce.


Výhody

Teplovodní výměník SolarPlus se oproti klasickým výměníkům instaluje vně ohniště. Díky tomu

  • nekoroduje (vyroben z mědi a hliníku)

  • nemá problém s rosným bodem

  • vydrží vysoké teploty a tlaky

  • nezanáší se spalinami

  • po celou dobu životnosti ho není nutné čistit

  • má velmi kladný vliv na množství emisí ve spalinách

Výkon

Co se týká výkonu výměníku, tak po zkušenostech z provozu lze říci, že z 1m2 plochy výměníku dokáže přenést u jednostranně ohřívané plochy cca 1,5-2 kW/hod, u oboustranně ohřívané plochy cca 3kW/hod.

Jak se výměník instaluje do kamen

Výměník se navrhuje tak, aby přesně kopíroval tvar ohniště a tahového systému. Výměníky se k  zazdívají do kamnářské hlíny bez abraziv ale s ostřivem.

Ceny

Výměníky se vyrábí přesně v provedení na zakázku dle zaslaného výkresu. Cenu tedy nelze dopředu určit a mnohdy je známa až ve chvíli dokončení. Obecně lze ale říci, že ceny běžných výměníků se pohybují mezi 20 000 - 30 000 Kč vč. DPH.

Výměníky do akumulačních kamen a krbů již přes 20 let bez jediné reklamace vyrábí firma SolarPlus. Více info o firmě zde: https://www.solarplus.cz

Chci vědět více

Níže uvádíme technické informace výrobce pro návrh a zapojení do topné soustavy.

Chci objednat výměník

Teplovodní výměník SolarPlus je vždy součástí zamýšlené zakázkové/svépomocné stavby. Nelze je tedy objednat samostatně bez předem zpracované projektové dokumentace na topidlo.


V případě zájmu nebo dotazů nám napište na info@hlinenakamna.cz


JOKR

Spalinový výměník SVS 6/20L SP nabízíme v případě potřeby dostat část tepelného výkonu sporáku do teplovodní soustavy nebo na ohřev vody. Spalinový výměník je určený pouze pro vestavbu do individuálně stavěných sporáků. Výměník je vyroben z kotlářského plechu o síle 5mm, tlakován po dobu 12 hodin na 4 ATM a jeho odhadovaný výkon při použití sporákového modulu STB01 je cca 7-8 KWh.