Stavba mobilní hliněné zahradní pece (scénář)

Jelikož v magazínu Polopatě na České televizi s Filipem Čapkou dne 3. září 2017 nebylo možné vše ukázat a popsat, uvádím upravený přepis scénáře s detailnějšími informacemi. Zmíněný díl si můžete prohlédnout zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10658625776-polopate/217562220400024/.

Téma: Z čeho se staví, náklady, životnost, hlína

Záměr: Představit možnosti svépomocné stavby hliněné zahradní pece v úsporné mobilní variantě, ukázat výběr a použití vhodné  jílovité hlíny a dalších stavebnin, stavební postup a použití pece při pečení pizzy.

Proč bych si měl (na zahradě) postavit hliněnou pec?

Upečené jídlo z hliněné pece chutná nesrovnatelně lépe než z obyčejného grilu nebo horkovzdušné trouby. Hliněná pec se přitom dá používat nejen na pečení pizzy nebo chleba, ale také na vaření, grilování ale i na sušení ovoce a bylin. Navíc – hliněnou pec si může postavit skutečně každý. Za nejjednodušší variantu dokonce nemusí zaplatit ani korunu.

Co bych měl vědět, než začnu stavět?

Důležité je si ujasnit, co chci péct, kolik toho chci péct a jak často chci v peci péct. Podle formy užití pece si pak navrhnu její velikost a i materiálovou skladbu. Pokud bych si pečení v peci chtěl vyzkoušet a nezaplatit za to ani korunu, mohu postavit čistě hliněnou pec, která se však během 1 až 2 let rozpadne. Chystám-li se péct pravidelně a ve velkém množství je dobré postavit pořádnou pec s šamotovou vyzdívkou. U této stavby musím však počítat s větší finanční investicí. Kromě toho musím pro hliněnou pec zajistit krytý přístřešek, protože hlína není odolná proti vodě. Musíme tedy počítat i s větší stavební náročností. Existuje také skromnější střední cesta – stavba menší přenosné hliněné pece, která se hodí pro příležitostné pečení.

Jak náročná stavba to bude? Postavím pec sám, aby nespadla a abych nemusel shánět dědečka s velkým kladivem?

Zvládne to každý, kdo to zkusí. Dokonce vím o mamince s malými dětmi, která se pustila do stavby pohádkové pece v sednici, aby si splnila sen a mohla si s dětmi zdřímnout přesně tak, jak to měl zařízené chytrý Honza, než se vydal do světa. Stavba mobilní hliněné pece je navíc mnohem jednodušší.

Z čeho postavím mobilní pec, jako je tato?

Hliněnou pec budeme stavět z místního jílu, písku a slámy. V každých stavebninách jsou pak k zakoupení obyčejné šamotové cihly. Chceme-li svou pec vylepšit, můžeme na dno ohniště použít pekařské šamotové desky pro pekařské účely a speciální izolační vermikulitové desky.

K čemu slouží juta?

Každá pec se vlivem tepla rozpíná. Juta zlepšuje soudržnost finální vrstvy pece, a díky tomu pec na povrchu méně praská. Ke stejnému účelu lze však použít všude dostupnou kamnářskou perlinku.

K čemu budu potřebovat slámu a kde ji seženu?

Sláma díky svému dlouhému dutému stéblu slouží jako takový primitivní izolant a zároveň armivo. Slámu lze získat kdekoliv na venkově u místních zemědělců. Můžete ji však i zakoupit ve zverimexu jako vystýlku pro zvířata.

Kde seženu hlínu a jak poznám, že na pec je to ta správná?

Hlína, která se hodí na stavbu pece, musí obsahovat dostatek jílových částic. Takovou lze zpravidla najít na každé zahradě zhruba půl metru pod povrchem. Potíž může být na pozemku upraveném silnou vrstvou navážky. Hlínu s vhodným obsahem jílových částic poznáte při hnětení. Vyzkoušejte si to. Ideální jíl je charakteristický svou plastičností podobnou jako u dětské modelíny. Na odstínu barvy tolik nezáleží. Například tato hlína pochází z místního hliniště. Má specifickou tmavou barvu, protože vedle drobných jílových části obsahuje i zbytky odumřelých rostlin a živočichů. Další poměrně často využívanou možností je nakoupit drcený pytlovaný jílnebo dokonce připravenou hliněnou směs. V ní bývá namíchán jíl s pískem v již předem připraveném poměru pro stavbu nebo omítání.

Kolik hlíny i musím obstarat (pro mobilní pec)?

Záleží na velikosti hliněné pece. Pro stavbu malé pece postačí asi tak 5 koleček hlíny.

Téma: Stavba mobilní pece: kostra, opláštění, odvod kouře, komínová klapka…

Není to žádná věda, uvnitř pece se skrývají obyčejné šamotové cihly a plátky, jedna vermikulitová deska, kamnářská perlinka, vše ostatní je již hlína, písek a sláma. Díky šamotové vyzdívce a konstrukčním prvkům bude pec pevná. Vydrží až několik desítek let.

Takže teď postavím kostru pece?

Ano, pojďme na to. Postavíte základ hliněné pece – nosnou klenbu z šamotových cihel a plátků: Postup je jednoduchý, nejdříve vyrobíte takzvané kopyto, které dobře poslouží jako opěrná kostra pro stavbu klenby z šamotových cihel. Kostru lze vyrobit ze dřeva, proutí, drátů, plechu nebo čehokoliv jiného, co unese váhu cihel. Tady jsem připravil…

Na kostru vyzdíte do oblouku šamotové cihly. Šamotové cihly mezi sebou pojíme hliněnou maltou. Na závěr mezi jednotlivé cihly vtlačíte malé šamotové plátky a kamínky, které vyztuží pevnost celé klenby.

Čím začneme?

Nejdřív krátce namočíme cihly, aby spoje byly pevné

Co mám udělat s hlínou? Rozmíchat ji s vodou a s něčím dalším smísit?

Namočený jíl sám o sobě není stabilní a velmi brzy po zaschnutí by se sám odlepil od cihel vlivem smršťování. Hliněnou maltu na slepování cihel je proto potřeba takzvaně naostřit pískem ve správném poměru. Na 6 dílů jílu přidáváme 4 díly křemičitého písku.

Staří kamnáři v minulém století do kamnářské hlíny přidávali i malé množství slaměné řezanky nebo travních plev. My však do hliněné malty na slepování cihel zamícháme pouze písek.

Proč se přidává písek? A jaký druh?

Pec stavěná pouze z jílu by pravděpodobně během několika dnů spadla. Díky písku se stavba stane stabilní a pevná. Pro ostření jílu používáme nejčastěji písek zvanýbetoňáknebomalťák. Betoňák o vyšší frakci kamínků se vyznačuje větší pevností, húře se však s ním zdí na přesnost, u malťáku je tomu obráceně.

Kolik vody je potřeba?

Vodou směs rozmícháme tak, aby nestékala, ale dobře se s ní pracovalo.

Titulek: Hliněná malta na lepení cihel: 60 % jílu + 40 % písku, voda podle potřeby

A teď můžeme konstrukci slepit.

Zdíme pečlivě do roviny, na vazbu, spíše s menšími spárami, aby zdivo bylo pevnější. Spoje dobře utěsníme a vkládáme do nichimalé kousky šamotu. Díky nim se stavba stane nosná i při následném zatížení dalšími vrstvami cihel a hlíny.

Ovlivní výška vyklenuté části pece způsob pečení?

Ano, čím nižší klenba, tím intenzivnější pečení a úspora dřeva potřebného na vytopení pece.Existují různé druhy kleneb a jejich způsobu výstavby. Výška klenby u chlebových pecí se obyčejně pohybuje mezi 30-45 cm. Na výšku klenby má významný vliv velikost pece.

Který poměr hlíny, písku, slámy a vody se hodí pro hliněnou směs na opláštění pece?

To je různé. Podle kvality místní hlíny určíme poměr k písku. Obyčejně volím poměr od 1 dílu jílu k 1-4 dílům písku. Začátečníkům doporučuju zakoupit pytlovanou hlínu nebo si zajistit cihlářskou hlínu, u které neudělají chybu, když zvolí poměr 1 dílu hlíny ke 3 dílům písku. Tady si to vyzkoušejte takto….

Titulek: Vrchní hliněný plášť v tloušťce 10 až 12 cm: hliněná malta z 1 dílu jílu a 1 až 4 dílů křemičitého písku řezaná sláma délky15—20 cm v poměru k maltě max. 1:1

Jak hlínu rozmíchat a nanášet?

Kupovanou hliněnou směs je možné rozmíchat před použitím. Kopanou hlínu je lepší naložit aspoň den předem do velké kádě s vodou. Hlína se rozmočí, změkne a nazítří se již velmi dobře rozšlehá míchadlem. Přidáte slámu a písek v daném poměru a směs důkladně promícháte. Vznikne tak hliněná (omítková) malta, kterou postupně rukou nanášíte na pec a tvarujete.

Doporučuju si napoprvé namíchat hustší konzistenci, kterou si podle potřeby můžete ředit vodou. Hustější hliněná malta se dá nanášet v tlustších vrstvách, pro tenkou vrstvu se zase hodí tekutější hliněná malta.

Hliněný plášť lze natáhnout i na hotový cihlový nebo kamenný krb?

Ano, je však nutné nejdříve kámen nebo cihlu potřít přilnavostním– penetračním – nátěrem a poté nanášet hliněnou omítku v několika vrstvách… Jedna z vrstev by navíc měla být zpevněná perlinkou, tak jak je tomu u klasické výstavby.

Má hliněný plášť pece technický účel, nebo jde hlavně o vzhled a přírodní původ materiálu?

V historii mělo užití hlíny praktický význam. Pec se používala denně a hliněná vrstva chránila cihly a prodlužovala životnost stavby. S drobnými prasklinami v plášti se počítalo a v rámci občasné údržby je lidé zamazávali hliněnou kaší.

Hliněný povrch má samozřejmě i estetický význam. Hlína a zaoblené tvary dodají nedávno postavené peci dojem, jako by na svém místě stála odnepaměti. Lze ho i podpořit dalšími detaily, roubením, doškovým přístřeškem …

Jak dlouho vysychají hliněné vrstvy?

Jíl velmi nerad pouští vodu. Proto je nutné hotovou pec dostatečně dlouho nechat vyzrát někde ve stínu až 2 měsíce, záleží na počtu nanesených vrstev hlíny.

Dá se vysychání urychlit zatopením? Vypálením?

Nelze nic urychlit. Pec se pozvolna vypaluje až teprve po důkladném proschnutí. Jedná se o několikadenní proces, při kterém postupně zvyšujeme dávky dříví.

Vymazává se pec také uvnitř?

Pec se vevnitř celá nevymazává, ale je nutné vnitřní část pece zbavit přebytečné hlíny a naopak vyplnit hlínou tam, kde chybí...

Jak se v peci zatápí poprvé a jak se v ní topí?

Po dostatečném vysušení a pečlivém vypálení můžeme v peci poprvé zatopit. V peci spalujeme výhradně suché dřevo z listnatých stromů jako je dub, buk, habr, jasan nebo bříza. Naopak jehličnaté stromy jsou naprosto nevhodné pro svůj obsah tříslovin a karcinogenní odpadní látky.

Malé pece stačí zatápět 2—3 hodiny předem, u velkých pecí je vhodné provést první zátop již ve večerních hodinách den předem a následně ráno před samotným pečením.

Liší se topení v peci čistě hliněné a se šamotovými cihlami?

Neliší, principy topení v hliněné nebo šamotové peci jsou velmi podobné. Šamotové cihly však oproti hlíně dokážou mnohem rychleji teplo pohlcovat a vydávat. To znamená, že pec z šamotových cihel rychleji zatopíte.

Kudy odchází kouř?

Kouř z pece může odcházet několika způsoby. Tím nejjednodušším způsobem je skrz vstupní otvor. Dalším řešením je odvod kouře jednoduchým malým komínkem nebo trubkou těsně před vstupním otvorem anebo zadem u dna pece.

K čemu slouží u pece komínová klapka?

Klapka zde neslouží pro regulaci intenzity hoření ale pro úplné uzavření komínové cesty. Po dohoření paliva zavřete dvířka a komínovou klapku. Díky tomu vydrží pec nahřátá i do druhého dne.

Musí mít pec dvířka? Z čeho je vyrobit?

Ano, jakmile pec řádně natopíme a necháme dohořet palivo, pec vymeteme a utěsníme právě dvířky. Skrz dvířka můžete navíc regulovat množství vzduchu a tím optimalizovat proces hoření. Hotová dvířka můžete zakoupit nebo si můžete vyrobit své vlastní z plechu,nerezu, vermikulitu, nebo dokonce ze dřeva.

Kontaktní formulář

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
Chci formou emailového zpravodaje získávat informace o slevách, novinkách a konaných akcích webu hlinenakamna.cz
V případě potřeby zašlete půdorys, projektovou dokumentaci domu, kresbu nebo fotografii kamen, aj., co považujete za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf doc docx ppt pptx gz rar tar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.