Hněvětice u Skutče

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Technická specifikace

Výkon: 
6.50 KW
Typ ohniště: 
Bezroštové ohniště
Délka tahů: 
3.3 m
Doba akumulace: 
6 hodin
Externí přívod vzduchu: 
ne

Popis

První svépomocná stavba hliněných kamen s odborným dohledem dokončena! V rekordním čase během několika letních víkendů postavil majitel krásné roubené chalupy ve Hněvěticích u Skutče krásná rustikální hliněná kamna. Jedná se o stredně těžká 6.5 KW kamna, s šestihodinovou dobou akumulace, vytápějící hlavní obytnou místnost, s teplovzdušným výměníkem do chodby. Původní ležení bylo dochovalé, proto se po dostavbě kamen stalo pevnou součásti kamen. Hliněná kamna na konci soklu zdobí přibližně metr dlouhé římsy z břidlice, které mohou dobře posloužit také k sezení. Kamna disponují 3 metry tahového systému a jsou dopojeny do 1 x 2 metry velkého komína, který kdysi sloužil jako černá kuchyně. Celkové náklady na výstavbu dosáhly 50 000 Kč, což je z pohledu individuálních staveb kamen zcela směšná cena.

Nezbývá než majiteli pogratulovat za dobrý počin. Jen ať kamna dlouho stojí a dobře táhnou.

Váš příběh

Stavět hliněná kamna je tak trochu jako stavba uprostřed stavby. Když jsem se s Honzou Hrabcem domluvil, vůbec jsem netušil, co mě vlastně čeká a považoval jsem to v rámci rekonstrukce staré roubenky za malý dílčí projektík. Jak se následně ukázalo, jednalo se o opravdu sofistikovanou stavbu, kterou bych bez pomoci supervize nedal dohromady. Práce to byla opravdu nádherná ale náročná. Honza mi připravil prakticky všechno, co jsem k tomu potřeboval a šlo to jako po másle. Co je třeba opravdu vyzdvihnout je Honzova neuvěřitelná znalost stavby. Několikrát probíhaly konzultace po telefonu a já musel stav projektu popsat, což se mi dle mého názoru moc nedařilo, ale Honza přesně věděl, o čem mluvím a dokázal mi i na dálku dokonale poradit. Pracovat s hlínou má úplně jiné rozměry než pracovat s konvenčními materiály jako je malta či beton. Materiál je to naprosto úžasný a dovolí vám věci, které jinak jsou velmi složité, a to hlavně díky své přilnavosti a poddajnosti. Pec se stala dominantou celého domu a i samotní pamatkáři po mě chtěli, abych jim to někde postavil, jak se jim to líbilo. Když jsem jim řekl, že to neumím, hned si na Honzu vzali kontakt :).
Pokud tedy uvažujete o stavbě něčeho podobného jako já, pak spolupráce s Honzou po profesní stránce je určitě skvělá volba, a to nemluvím o samotném lidském rozměru Honzy Hrabce, který je v tomto uspěcháném světě osobou, která vás nenuceně donutí zpomalit a vychutnat si to krásné dílo, které vám pomáhá tvořit.

Video

Hliněná kamna byla prvně zapálena.

 

Kamna umístěná na Veselém kopečku. Předloha podle níž se budou stavět kamna v roubené chalupě.
Bod nula. Na obrázku je vidět zachovalé dobové ležení. To bude zachováno a k němu přibydou hliněná kamna.
A začínáme se stavbou tradičních hliněných kamen. Zdění soklu s pomocí pálených cihel a vápeno-cementové malty
Komín 2 x 1 metr - bývalá černá kuchyně, dnes již zazděná
A je hotovo. Kamna jsou omítnuta vápnem a tím také sladěna se starým ležením.
Co ještě zbývá? Nyní už jen zbývá čekat, až si vše pořádně vyschne, a pak hurá zatopit.
Pohled z chodby, kam je vyveden z kamen teplovzdušný vývod. Ten by měl podstatně zpříjemnit klima pro chodce do spacího pokojíku..
Hoří, hoří má panenko! Kamna jak vyšité z 19. století. Ani byste nepoznali, že jsou úplně nová...A o to nám jde.
Takto vypadají kamínka po kompletním dokončení rekonstrukce místnosti. Nyní to má i atmosféru.

Kontaktní formulář

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
Chci formou emailového zpravodaje získávat informace o slevách, novinkách a konaných akcích webu hlinenakamna.cz
V případě potřeby zašlete půdorys, projektovou dokumentaci domu, kresbu nebo fotografii kamen, aj., co považujete za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf doc docx ppt pptx gz rar tar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.