Světlá Hora (Bruntál)

Světlá Hora (Bruntál)

Cena: 0 Kč
Dostupnost: ZÁKLADNÍ PŘÍSTUP
Značka: Chci přístup do Výukového programu hlinenakamna.cz

Že je v Česku stále dost šikovných lidí se zlatými moravskými ručičkami se můžeme přesvědčit v obci Světlá Hora na Bruntálsku. Nejenže se podařilo majiteli domu postavit svépomocí krásný kachlový sporák, on si navíc sám k němu zhotovil i kování. Stavbu sporáku stavěl majitel pouze na základě získané literatury a účasti na kamnářském workshopu. Sokl kachlového sporáku je tak vyzděn tradiční vápennou maltou z červených pálených cihel, na ostatní zdění a venkovní omítky byla použita hlína. Kachle byly dodány na objednávku od nedaleko vzdálené firmy Hein. Kromě zakoupené ocelové plotny s rámem je ostatní kování vlastnoručně dělané. Jelikož má komín silný tah, při větrném počastí je nutné regulovat klapkou odtah do komína. Celkově se jedná o velmi zdařilé dílo a snese i přísná kamnářská kriteria. Slávku, gratuluju ti ke zdařilému dílu a přeju mnoho pohody a tepla u tvého nového sporáku!

Váš příběh

Do rodinného domu po rodičích ve Světlé Hoře jsme se nastěhovali před 5 lety. Před nastěhováním se provedla generální výměna elektrických rozvodů, kompletní rekonstrukce koupelny a vodovodní sítě. Po dvou letech následovala výměna oken. V roce 2015 uzrál čas na přebudování kuchyně. Od samého počátečního návrhu jsem počítal se sporákem v kuchyni. Jeden z důvodů byla nezávislost na plynu a el.energii  k přípravě pokrmů, další důvod je zdroj akumulovaného sálavého tepla. Sálavé teplo je velmi příjemné a přirozené. K přípravě oběda se spálí asi 5kg dřeva, teplota 20°C v kuchyni vydrží do dalšího dne. V celém domě je ústřední topení na plyn, ale toto teplo je jiné "studené". Teplo s ústředního topení neprohřeje vnitřní stěny. V kuchyni se na stěnách občas tvořila plíseň a to byl další důvod proč sporák. Na kamna si začínáme postupně  zvykat a učíme se na něm vařit.

Původně jsem chtěl realizaci kamen nechat na kamnáři. Proběhla jedna schůzka s tím že se ozve a do táhneme projekt do konce. Jak šel čas, kamnář se neozval a já začal hledat jiný způsob. Našel jsem Honzu kamnáře ochotného se podělit o základy kamnařiny v rámci Workshopu. Stavba byla pro amatéra dost náročná jak na přípravu - výrobní dokumentace kování, zhotovení topného štítu a trouby, návrh sporáku a samotná realizace vlastního sporáku.

Zpráva po dokončení sporáku

(fotografie naleznete v chráněné Členské sekci)

Posílám další hliněnou stavbu. Postavil jsem ležení vytápěné kachlovým sporákem. Původní topná stěna  byla špatně zhotovena a tepelně neučinná. Na přiloženém obrázku jsou topné tahy  vedeny spodní řadou kachlí,  v polovině ležení se stáčí ke zdi. U zdi jsou nad sebou dva tahy. Celková délka tahů je asi 5m. Pomocí klapky  ve sporáku přepouštím spaliny do ležení. Na tahy jsem použil 3 a 2cm  šamotové plátky.Dolní řada kachlí ji vyfutrována. Teplo do stěn prochází asi po dvou hodinách topení a po 4 hodinách  jsou příjemně teplá. Kachnle jsou koupená přes internet za cenu 1000Kč. Výrobce kachlí je MK. Tvar ležení jsem zhotovil podle množství a tvarů kachlí. Kachlový sporák je v provozu 4 sezónu. Kachloví  je stále ve výborném stavu. Při větší tepelném zatížení  jdou vidět malé vlasové prasklinky ve spárách. Kování je v pořádku, tepelný štít  u ohniště funguje dobře. Letost při čištění topeniště jsem  maltou  spravil uvolněnou šamotovou cihlu. Po  zhotovení kachlových kamen a ležení vytopí celé přízemí.

Tisknout