Loučka u Vizovic

Cena
0 Kč
Dostupnost:
Po Registraci
ks
VytisknoutVložit do seznamu

Vlastní příběh

JAK NEJLÉPE ZÚTULNIT STAROU CHALUPU aneb DOBRÝ SPORÁK - ZÁKLAD KUCHYNĚ A ÚTULNÉHO DOMOVA

OPRAVA SPORÁKU - VI. 2014

Po zakoupení chalupy jsme se po čtvrtroku nutných oprav pustili do opravy kachlového sporáku. Po jeho hloubkové rekonstrukci, se kterou mi obětavě pomáhali přátelé ze Slopného, a kompletní výměně topného štítu, trouby a ostatních komponentů, funguje sporák výtečně. Protože z modrých kachlů bylo několik prasklých kvůli nešetrnému zacházení předchozích majitelů a náhradní jsme neměli k dispozici, použili jsme čtyři kachle bílé a dali jsme je na bok, aby původní čelní vzhled sporáku zůstal zachován. Kachlový sporák stál na hrubém betonu a cihlách. Přeteklý beton jsme osekali a obložili. Z původních šubrtů zůstaly jen venkovní rámečky, prorezivělé vnitřní plechy byly nahrazeny novými.

Na kachlovém sporáku jsme osadili topný štít s prosklenými dvířky - v zimních večerech je opravdu půvabné vidět ohněm ozářenou kuchyni. Troubu jsem kvůli jednotnému vzhledu rovněž volil se sklem a s teploměrem pro jistější pečení. První pečení kuřátka a perníků dopadlo na jedničku.

OPRAVA KOBKY

Kobka ve vedlejší místnosti pak prošla poněkud menší opravou než sporák. Vyměnili jsme vnitřní prorezivělé plechy, dotěsnili a opravili vymetací dvířka, vršek kobky i odkouření jsme zavřeli zbytkem obkladů.

Zkušenost první zimy - sporák má úžasný topný systém přes kobku ve vedlejší místnosti. V obou místnostech vyzděných z kotovice tak mám příjemné a měkké teplo, které jiný topný systém nedovede.

VYBUDOVÁNÍ OHNIŠTĚ V OBÝVACÍM POKOJI – IX. až XII. 2016

Součástí sporáku je i kvalitní pec na chleba. Ta byla ve velmi zachovalém stavu, takže stačilo pouze vyměnit stará dvířka za nové. V září 2016 došlo k realizaci mého přání mít živý oheň i vedle v obývacím pokoji. Pec na chleba má vynikající systém odvodu spalin a je celkově velmi objemná, takže  vybudování topeniště v její zadní části pomocí šamotové příčky nic nebránilo.

Při odbourávání cihel ze zadní stěny došlo k lehkému sesuvu hořejších dvou řad. Překlad jsme provedli z vyřazeného litinového tálu z kamarádových kachláků ve Vlachovicích a uvolněné cihly jsem otočil o 90°, čímž vznikla římsa.

Závěrem jsme zrenovovali pekelec, na kterém byly popraskané modré kachle. Dostat je však odsud po dobrém byl další, téměř nadlidský úkol. Kachle držely na velmi kvalitní vápenné maltě, důkladně promaštěné cementem. Ani ty krásné hnědé rohové kulaté kachle nebylo možné v místě, kde jsme chtěli přidat lavici a tu s nimi zakončit, volně vytáhnout. Všechny byly důkladně naplněny čistým cementem. Bohužel - oprava poplatná době velkého betonování "na věčné časy" se na tomto valašském skvostu podepsala nehezky, lavici jsem nakonec musel zakončit dřevěnou deskou. K hurdiskám jsme přidali dubový trámek a po obkladu pekelce i lavice dlažbou v imitaci dřeva zůstává dojem položené masivní dubové desky.

Veškerou maltu, která byla potřeba, jsme míchali z původní hliněné, kterou jsem získal při částečné demolici stodoly z cihlových sloupků a do které jsem, pro zlepšení pevnosti, přimíchal cementové lepidlo na obklady.

Závěrečná fáze byla nalepit dlažbu před dvířka, a to byl nejlehčí úkol z celé této akce. Na poměrně kvalitní prkna z podlahy jsme nalepili a malými hřebíčky zafixovali proti pohybu dřevěná pera, která nám pomohla vytvořit lepší rovinu a současně vymezila i malý vzduchový prostor pod dlažbou nahřívanou ohništěm.

Práce jsme dělali od září do prosince ve volných chvílích a současně jsme renovovali kachlový sporák u kamaráda ve Vlachovicích. S výsledkem jsme nadmíru spokojeni, za kobkou se dá nádherně ležet, lenošit, číst, relaxovat, nahřívat zkřehlé tělo, zkrátka vše, co právě komu vyhovuje.

STAVBA TEPLOVZDUŠNÉHO VYTÁPĚNÍ – VII. až VIII. 2017

Po vyzkoušeném modelu ve Slopném jsme začali stavět teplovzdušný systém, který by byl schopen vyhřát malý pokojík a částečně temperovat větší pokoj, který není obýván trvale a ve kterém jsou pro vytopení umístěna krbová kamna.

Kvůli prkenné podlaze a z ní vyplývajících pohybů jsem vymyslel a nechal zhotovit kovovou konstrukci, která visí na zdi a nese celou váhu kachlového výměníku. Spodek je zvenčí uzavřen odizolovanými dřevěnými trámky.

Vzduchový oběh je veden přes malý pokojíček, který takto bude vyhřívaný, a kachlový výměník poslouží k temperování pokoje většího, který je v případě potřeby aktivně vytápěn krbovými kamny.

Pro stavbu kachlového výměníku se mi podařilo získat za odvoz kachle z rozebraných sloupových kamen. Záměrem bylo barevné sjednocení s původní kobkou. Ozdobné kachle z nich jsme umístili na teplovzdušný komín, jako čistící otvor posloužila popelníková dvířka. Přikládací dvířka jsme použili ve výměníku k případnému odvětrání přebytku tepla v pokojíčku a tím se povedlo vytvořit iluzi malých kachlových kamínek.

STAVBA VYHŘÍVANÉHO A AKUMULAČNÍHO SEZENÍ - IV. až VI. 2018

Pro využití tepla jednoho ze dvou rohových odkouření původní pece na chleba, z jejíž asi třetinové části jsme vytvořili ohniště v obývacím pokoji, jsme se rozhodli vybudovat vyhřívané sezení, tedy něco jako druhý pekelec.

Stavba byla relativně velmi laciná i jednoduchá. Staré děrované bloky, duté cihly a pálené drenážní rourky byly k dispozici, šamot byl za odvoz, stejně tak dovezené kachle z již zmíněných sloupových kamen a jedna větší zděř nám zbyla z dřívějšího budování. Vymetací dvířka zn. Brano jsem získal od známých za zbourání vysloužilých kachlových kamen. Pro zachování starého stylu chalupy jsem zvolil použití stoletých trámků jako částečnou podezdívku (na jednom z nich je stopa po požáru ze II. světové války v podobě poměrně velké spáleniny). Z dalších starých trámků jsem vyrobil lavici, která umožňuje opírat si záda o teplou stěnu.

Hrubá stavba byla poměrně rychle hotová, první zahoření dopadlo velmi dobře i přes ještě poměrně vysokou vlhkost celého tělesa, a tak jsme s dílem spokojeni. Další topení v již chladných měsících dopadlo rovněž na výtečnou.

STAVBA ŠAMOTO-KACHLOVÝCH KAMEN - IV. až X. 2019

Po zkušenostech s krbovými kamny, která oproti poctivým kamnům ohřívají jen vzduch, a tudíž je po vyhasnutí ohně v místnosti, která má jednu celou stěnu z kamene, opět syrovo a nevlídno, jsme se rozhodli, že je prodáme a postavíme svoje vlastní kamna.

Neměli jsme vůbec představu o jejich podobě, jen jsme věděli, že bychom uvítali ohřev vody, která se již jedenkrát ohřála elaktricky a jako studená vytekla z teplého kohoutku při sprchování, protože pan bojler je asi o 5 nebo 6 metrů dále. Tak jsem k nápadu na zabudování kamnovce přidal navíc své rozhodnutí, že když jsem ještě nikdy v životě nestavěl klenbu, tak na ní budou stát kamna a ještě jednu klenbu uděláme pod kobku (jak je vidno z fotek, nakonec to byly prakticky klenby tři, pod kobkou bylo nutné uhnout v půlce klenby kvůli odkouření o něco níž).

Stavění jsme začali základnou, která stojí na betonové desce s chodníkovou dlažbou - tu jsme vytvořili již pro výše zmíněné krbovky. Podoba kamen se nám doslova vyvíjela pod rukama, protože nakreslit přesný plánek kamen včetně rozměrů prostě neumíme. Poslední zbytky kachlí z dříve jmenovaných a použitých na lavici málem na kobku nestačily, tak musely pomoci kachle bílé, umístěné pěkně vzadu, aby je nebylo vidět.

Co říct závěrem - po vysušení následovalo zahořování a následné topení. Kamna nádherně hoří i hřejí a mimo to, že nám ohřejí užitkovou vodu v kamnovci, dokáží - oproti původním 13kW krbovkám - vysušit vyprané prádlo za jednu noc.