Provodín u České Lípy

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Technická specifikace

Topidlo: 
kamna
Výkon: 
4.50 KW
Typ ohniště: 
Bezroštové ohniště
Délka tahů: 
7.0 m
Doba akumulace: 
8 hodin
Externí přívod vzduchu: 
ano

Středně těžká akumulační kamna o výkonu 5 KW bez problému vytopí celý slaměný dům. Požadavkem majitelů ovšem nebyla pouze funkce vytápění. Přáli si také pečící troubu, sušící box a vyhřívané ležení, a to vše co nejlevněji, nejrychleji a pokud možno z vlastních zdrojů. Při stavbě tak byly použity staré kachle, magnezitové cihly a bazarové šamotové desky dovezené z nedalekého okolí. Co bylo možné, bylo zděno a omítáno hliněnou maltou a klasickými pálenými cihlami.  Co se týče vnitřních dispozic kamen, jedná se o jednoduché šamotové bezroštové ohniště s vestavěným 7 metrů dlouhým tahovým systémem. Tok spalin je rozdělen klapkou do dvou směrů. Ta kratší, pro roztápění a pečení, vede z ohniště rovnou k pečící troubě a do komína. Ta delší, určená pro topení, při své cestě ještě oběhne celé ležení. Výsledek je nakonec vynikající a akumulační kamna skutečně stojí za to.

Příběh majitelů

Chtěli jsme si pořídit vlastní bydlení. Neměli jsme mnoho peněz, proto jsme nejdříve přemýšleli o maringotce. Nakonec jsme se rozhodli i přes špatnou finanční situaci jít za svým snem. Jako student architektury jsem se zajímal o různé přírodní a dřevěné stavby, ale škola mě v tomto příliš nepomohla - v osnovách tehdy byl samý beton, ocel, sklo, apod., případně skladby používané v konvenčních rodinných domech. Bylo nutné naučit se znalost přírodního stavitelství vlastní iniciativou, začali jsme proto s partnerkou jezdit na  workshopy a získávat zkušenosti, až jsme se pustili do vlastní stavby. Ze začátku jsme se vše učili za chodu a inspiraci hledali na internetu, rychle jsme si však postupy osvojili a hrubá stavba stála poměrně brzy. Další rok jsme sehnali písek a jíl z nedaleké staré cihelny a za pomoci rad zkušeného míchače omítek jsme celý dům zevnitř i zvenčí nahodili - pořádali jsme i několik workshopů a lze říci, že tuto práci zvládne opravdu každý. Akumulační kamna se nám vždy líbila ve starých chalupách a myslíme si, že je to nejlepší forma vytápění slaměného domu. Svépomocně postavená kamna zahřejí na těle i na duši.

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
Chci formou emailového zpravodaje získávat informace o slevách, novinkách a konaných akcích webu hlinenakamna.cz
V případě potřeby zašlete půdorys, projektovou dokumentaci domu, kresbu nebo fotografii kamen, aj., co považujete za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf rar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.