Proč jsou i dnes akumulační kamna IN a moderní topidla OUT

Jezdím po stavbách kamen už nějaký rok a čím dál více mi dochází úžasná jednoduchost a funkčnost akumulačních kamen. Rozhodl jsem se uvést několik postřehů, proč lidé nevolí moderní vytápěcí systémy a vrací se k akumulačním kamnům. Zde jsou některé z nich a věřím, že při čtení Vás napadnou ještě další.

Závislost na zdrojích energie

Kamna elektřinu nepotřebují. V případě black-outu či klasické zimní kalamity vesele topíte dál, zatímco soused netrpělivě obvolává přetížené zákaznické linky, kdy závadu konečně odstraní. Samozřejmě jen v případě, že také nemá doma kamna.

Závislost na servisních technicích

Při správné údržbě a spalování dříví jsou kamna jednoduchým a hlavně spolehlivým spotřebičem fungujícím do posledního dechu. Pokud se Vám v ohništi rozdrolí cihla nebo speče těsnění na dvířkách, jste schopni závadu sami identifikovat a opravit i bez pomoci kamnáře. Čištění tahového systému se provádí jednou za 2-3 roky a pokud se nechcete ušpinit, zvládne to za Vás vysavač na popel během několika chvilek.

Závislost na palivu

Narozdíl od pelet a briket je v přírodě dříví volně dostupné a lze ho ztápět v surové podobě. Lidé na vesnicích běžně vlastní kousek lesa nebo jim na zahradě roste několik stromů. Samotěžba v lesích České republiky je po domluvě s hajným možná. Cena dřeva je oproti jiným palivům stabilní, co víc si přát. 

Krátká životnost a spolehlivost

Při dobrém zacházení vydrží kamna 25-30 let i více. I poté dokážou spolehlivě sloužit a mnohé z nich jsou schopny plnit svou funkci i v dezolátním stavu. Po dosloužení jim generální opravou nebo přestavbou můžete vtisknout nový život. Rodinný šperk a srdce domova se přeci nevyhazuje. Zážitek z kamen si tak dopřejí i Vaši vnuci, zatímco moderní topidla skončí po dosloužení ve sběru.

Součást interiéru a srdce domova

Kromě vytápění jsou kamna také krásný solitér, který krášlí interiér domova. Kolem kamen a sporáků se točí život, pečou buchty, vaří oběd a kdo nemá co na práci, tak odpočívá na vyhřívaném ležení. Kotle a tepelná čerpadla naproti tomu zavíráme do technických místností a oddělujeme od svého domova kvůli hlučnosti. Radiátory mají funkci čistě technickou a ležet se na nich nedá i když to má dcera několikrát úspěšně zkoušela.

Vysoké náklady na pořízení

V době, kdy veškerá výstavba směřuje k nízkoenergetickému nebo dokonce pasivnímu standardu je zbytečné investovat více než 250 000 Kč do centralizovaných vytápěcích systému. V současných novostavbách stačí topit jedním přímotopem a máte příjemně v celém domě. Akumulční kamna v kombinaci s moderními infrapanely jsou schopny zdravěji vytopit celý dům za rozumnou cenu. Pořizovací cena a spotřeba elektřiny infrapanelů je rok od roku nižší. V blízké době se můžeme dočkat ještě úspornějších lokálních zářičů za minimální ceny. Moderní přímotop se dá zapnout do obyčejné zásuvky, proč si teda nepočkat ještě na lepší.

Předimenzované systémy

Při stanovení energetické náročnosti domu jsou odborné výpočty o tepelných ztrátách v průměru o 20-30% nadhodnoceny. Zimy zkrátka nejsou tak kruté a každý den v lednu není - 15 stupňů Celsia. Častokrát máte doma výkonově nadhodnocený a cenově dražší spotřebič, jehož schopnosti přinejmenším plně nevyužijete. Nízká vytíženost topidla může mít paradoxně za následek zanášení spalinových cest, poruchovost nebo dokonce výrazné zkrácení životnosti topidla.

Inteligentní domácnost

Je to krásná věc dokud funguje spolehlivě a bez poruch. Stačí však jedna bouře, nezbedné dítě, zapomnětlivá manželka či potkan v šachtě a je problém. Mám hodně zákazníků, kteří po srážce s umělou inteligencí chtějí mít doma to nejprimitivnější topidlo bez jediné elektronky.

Vlastní kreativní vyjádření, osobitost a jedinečnost

Nejsme stádní ovce. Touha se odlišit, být jedinečný a ukázat kdo jsem je v každém z nás. Akumulační kamna jsou individuální topidlo, ručně stavěné. Žádné není stejné jako druhé. Při jeho vytváření využíváte svou fantazii, plníte si přání a uskutečňujete nápady. "Tady bych si přála vyhřívané ležení, a tady budeme mít sedačku a koukat místo televize do ohně"... přesně tak se tvoří vysněný dům. Přemýšlíte podobně o vytápění když rozmisťujete radiátory nebo instalujete kotel?

Mužská výzva

Skoupit banku nebo akcie na burze Vám může vydělat velký balík peněz, mnohem vzrušující je postavit pivovar a rozjet výrobu piva. Muži v sobě nosí odpradávna smysl pro hrdinský čin a chtějí ve svém životě vykonat něco opravdu velkého, skutečného a trvalého. Vlastnoručně postavenými kamny mohou získat úctu své ženy, chlubit se známým a hlavně být hrdí sami na sebe. Oheň je přítelem můžů od nepaměti. V jeho plamenech nacházejí ztracenou rovnováhu a klid. Pozvěte tedy svého přítele domů a hrdě ho ukažte manželce a svým dětem. Nemyslete si, znám to ze svého života a funguje to:-)

Ing. Jan Hrabec, svobodný kamnář

 

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
Chci formou emailového zpravodaje získávat informace o slevách, novinkách a konaných akcích webu hlinenakamna.cz
V případě potřeby zašlete půdorys, projektovou dokumentaci domu, kresbu nebo fotografii kamen, aj., co považujete za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf rar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.