Projekty svépomocí*

Tanvald u Jablonce nad Nisou

Lehká akumulační kamna stavěná svépomocí s odborným dozorem o výkonu 5KW s píckou a vyhřívaným ležením vytápí především chodbu a hlavní obytnou místnost, teplo se však sekundárně šíří do všech místností malé roubené chaloupky na Tanvaldsku. Kování Jokr a Pisla, bazarové římsové kachle, cihelná dlažba na ležení, čistící otvory ručně řezané, omítky hliněné a následně vápnem natřené. Stylová akumulační kamna rázem udělala z velké vstupní chodby další útulnou a teplem nabitou obytnou místnost.

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Domoušice u Loun

Tvarově velmi jednoduchá funkční akumulační kamna stvořená svépomocně s odborným dozorem. Jedná se o lehká 5KW výkonná kamna se zabudovanou sušárnou (teprve se vybuduje ve výklenku kamen) vytápějící hlavní obytnou místnost a ložnici. Uvnitř kamen je instalováno izolované biotopeniště a tahový systém KTS, Dvříka - Jokr jednosklo, omítka Silatherm.

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Janov u Rakovníka

Akumulační kamna svépomocí s odborným dozorem stavěné s láskou a velkým citem pro harmonii tvarů. Kamna vytopí hlavní obytnou místnost a z druhé strany sálavou zdí ložnici. Kromě toho lze spaliny posílat do dvou okruhů - první akumulační pod ležení, druhý - pouze pro ohřev pečící trouby. Sezení je čistě funkční - nevyhřívané s krásným dřevěným sedákem. Omítky, tak jako vždy, hliněné. Dolní část omítnuta z místního specificky červeného jílu.

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Babčice u Tábora

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Hněvětice u Skutče - pec

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Všenice u Rokycan

Manželský pár již několik let velmi citlivě rekonstruuje rodinný dům v malé obci Všenice u Rokycan. Hlavními stavebními prvky rekonstrukce jsou přírodní materiály jako hlína, konopí, sláma, juta a rákos. Není divu, že při výběru vytápění padla volba na akumulační kamna omítaná hlínou. Původně měl však dle předchozího kamnáře v místnosti stát kachlový sporák. Ten ale po zjištění, že se dotyčný kamnář nezachoval dle morálních zásad klienta, padl i s kamnářem. Inu, pro některé lidi je důležité i to, jak lidsky kvalitní člověk u Vás staví. Nakonec tedy zvítězila akumulační kamna, které si manželé sami doomítli hlínou, na ležení položili dlažbu a vymysleli zajímavé designové doplňky v podobě jedinečných víček na čistící otvory nebo dvířek do ohřívárny. Stavby kamen namísto sporáku manželé vůbec nelitují. Už se těší, jak jejich tři malé děti z vyhřívaného ležení budou hladově pokukovat do kuchyně.

Typ projektu: 
Částečná svépomocná výstavba
Stav projektu: 
5

Plandry u Jihlavy

Tvarově bohatým akumulačním kamnům v kombinaci se sporákem a pečící troubou vdechl život legendární slovenský kamnář. Jedná se o jednoplášťovou konstrukci s jedinečnými prvky kování a ručně vyráběnou plotnou. Stavba je vynesena na ocelových podpěrných nohách, díky čemuž dílo přípomíná spíše nabytkový solitér. Celá svépomoc zde spočívala v drobných dozdívkách ohniště a především v omítání pláště. Majitelka na své dílo může být právem hrdá. Hlínu s láskou a precizností sobě vlastní na kamna nanesla, zapravila a na závěr krásně vyhladila.

Typ projektu: 
Částečná svépomocná výstavba
Stav projektu: 
5

Čelákovice u Prahy

Lehká 2,7 KW dvouplášťová hliněná kamna s malinkým ležením pro děti a sezením pro dva dospělé zadky, s vytápěním do obývacího pokoje a haly v Čelákovicích u Prahy. Kamna jsou stavěna z místní hlíny a starých pálených cihel na zahradě, díky čemuž se jedná o nízkonákladovou stavbu šetrnou k životnímu prostředí. Sokl kamen má u podlahy přiznanou pálenou cihlu, která lépe snese větší zatížení běžného domácího provozu než hliněná omítka. Vzduch pro hoření je přiváděn ze sklepa. Přesto je možné prostřednictvím klapky a litinových dvířek přepínat mezi vnitřním a externím vzduchem.

Typ projektu: 
Částečná svépomocná výstavba
Stav projektu: 
5

Zlechov u Úherského Hradiště

Na místě původních raketových kamen zbytečně přetápějící vnitřní prostory Zemělodi ve Zlechově rostou kamna nová - akumulační. Design kamen je přizpůsoben potřebám Zemělodi, a tak tahový systém je rozdělen do dvou cest. Ta první - teplovodní je určena na ohřev vody velkého akvária se sladkovodními rybami. Druhá cesta - akumulační vede pádem pod velké podium určené na sezení a ležení. Obě cesty lze dle libosti přepínat klapkou umístěnou ve vyzděném komínku u stropu. Kromě hlavní místnosti kamna vytopí prostřednictvím sálavé zdi také přilehlou koupelnu. Zajímavou dominantou kamen je velký dutý oblouk, pod nímž úplně u zemi proudí do místnosti čerstvý vzduch zvenčí. Díky tomu v Zemělodi dochází k přirozené výměně vzduchu, není potřeba větrat ani budovat externí přívod vzduchu. Srdcem akumulačních kamen je Izolované biotopeniště se schopností optimálně spalovat dřevo při teplotách 800-1000 stupňů. Při těchto teplotách dochází k dokonalému prohoření dřevních plynů a následnému snížení emisí CO a uvolňování popílku do ovzduší. Pro potřeby Zemělodi stačí v zimních měsících ztopit 8-10 kg dřeva jednou denně. Opláštění akumulačních kamen krášlí hliněné omítky, vyhřívané sedací a lehací plochy zas cihlová dlažba. Vestavěná litinová plotna slouží pouze na dohřev čaje či šálku teplé kávy. Kovová dvířka jsou původní, pouze prošla drobnou funkční úpravou pro potřeby bezroštového ohniště. Dolní dvířka tak neslouží na vyndavání popela, ale jako přívod vzduchu.

Typ projektu: 
Částečná svépomocná výstavba
Stav projektu: 
5

Štikov u Nové Paky

Mnozí se mu smáli, že "tohle nikdy nemůže fungovat a topit". On se přesto nezalekl a šel si svou cestou. S pomocí odborného dozoru postavil krásná akumulační kamna a nyní je pro něho topení zážitkem. Akumulační kamna o výkonu 6,5 KW a přikládáním z chodby vytopí nejen hlavní obytnou část, chodbu, ale také jednu horní místnost uzavřeným teplovzdušným okruhem. Stavba omítaná hlínou s přiznanými kouřovody více než topidlo připomíná legendárního Golema nebo futuristický parní stroj.

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Provodín u České Lípy

Středně těžká akumulační kamna o výkonu 5 KW bez problému vytopí celý slaměný dům. Požadavkem majitelů ovšem nebyla pouze funkce vytápění. Přáli si také pečící troubu, sušící box a vyhřívané ležení, a to vše co nejlevněji, nejrychleji a pokud možno z vlastních zdrojů. Při stavbě tak byly použity staré kachle, magnezitové cihly a bazarové šamotové desky dovezené z nedalekého okolí.

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Loučka u Vizovic

JAK NEJLÉPE ZÚTULNIT STAROU CHALUPU aneb DOBRÝ SPORÁK - ZÁKLAD KUCHYNĚ A ÚTULNÉHO DOMOVA

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba bez odborného dohledu
Stav projektu: 
5

Stříbrnice u Uherského Hradiště

Lehká akumulační kamna o výkonu 5 KW s ležící vyhřívanou plochou vytápějící hlavní obytnou místnost a teplovzdušnými výdechy také koupelnu. Ohniště - izolované biotopeniště, tahový systém KTS, plášťová konstrukce ze speciálních žárobetonových tvarovek, plášť omítaný hlínou a prokládaný ručně pálenou keramikou. Krásné a jednoduše funkční dílo slouží jako hlavní vytápěcí systém mladé rodině ve Stříbrnících u Uherského Hradiště.  

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Skavsko u Kroměříže

Nemusíte mít moc peněz, stačí mít chuť a šikovné nápady...Krásná ukázka, jak účelně lze vystavět nový sporák na vaření z repasovaného kování a místo kachloví vkusně užít hliněné omítky. Gratuluju a plesám nad další zdařilou svépomocnou stavbou:-)

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba bez odborného dohledu
Stav projektu: 
5

Bohdalovice u Tanvaldu

Nenechte se zmýlit. I akumulační kamna mohou vypadat jako sporák. V tomto případě jde o zdařilou funkční napodobeninu, kdy si majitelé tradiční chalupy v Bohdalovicích na Tanvaldsku přáli mít v domě design klasického sporáku s ležením, a přítom mít k dispozici všechny výhody akumulačních kamen. Kamna nejenže vytopí hlavní místnost, ale také přilehlou chodbu a teplovzduchem dokonce natemperuje i jeden horní pokoj. V hlavní místnosti je těsně pod litinovými tály veden tahový systém, který dále na své cestě obíhá kolem pečící trouby a do komína se zaúsťuje pod ležením. Díky tomu Vám na plotně čaj nevychladne, v troubě dozlatova upečete křehké kuřátko a na ležení strávíte nejednu příjemnou chvilku. Zkrátka dokonalé domácí štěstí, které si můžete postavit vlastníma rukama:-)

Typ projektu: 
Svépomocná výstavba s odborným dohledem
Stav projektu: 
5

Stránky

Prihlásit se k odběru Projekty svépomocí*

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
Zaškrtněte, prosím, čeho se týká Váše zpráva.
V případě potřeby mi můžete zaslat pudorys, projektovou dokumentaci domu, nákresek nebo fotografie kamen, aj., co budete považovat za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf rar zip.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.