Hliněná kamna ve Všenicích u Rokycan aneb vytvořte si svůj vlastní design

Manželský pár již několik let velmi citlivě rekonstruuje rodinný dům v malé obci Všenice u Rokycan. Hlavními stavebními prvky rekonstrukce jsou přírodní materiály jako hlína, konopí, sláma, juta a rákos. Není divu, že při výběru vytápění padla volba na akumulační kamna omítaná hlínou. Původně měl však dle předchozího kamnáře v místnosti stát kachlový sporák. Ten ale po zjištění, že se dotyčný kamnář nezachoval dle morálních zásad klienta, padl i s kamnářem. Inu, pro některé lidi je důležité i to, jak lidsky kvalitní člověk u Vás staví. Nakonec tedy zvítězila hliněná kamna, která si mohou manželé sami doomítnout hlínou, položit dlažbu na ležení a vymyslet zajímavé designové doplňky v podobě jedinečných víček na čistící otvory nebo dvířek do ohřívárny. Stavby kamen namísto sporáku manželé vůbec nelitují. Už se těší, jak jejich tři malé děti z vyhřívaného ležení budou hladově pokukovat do kuchyně.

Při stavbě hliněných kamen zvědavě přihlíželo také mnoho pochybovačů a jiných přichomýtlých řemeslníků...Klucííí, musím Vám vzkázat: "I když tomu nechcete věřit, fakt to hoří a topí, aniž by to mělo složité elektrické obvody. A buřty si nenoste." V ohništi je dosahováno teplot přes 600 stupňů Celsia, takže místo hezky propečených buřtíků byste měli troud.

Malá lehká hliněná kamna s ležením a ohřívárnou o výkonu 4.5 KW s osmihodinovou periodou přikládání vytopí hlavní obytnou místnost s kuchyní. Na stavbu kamen byl použit místní těsnící bílý jíl a staré pálené cihly. Vnitřní části kamen jsou vyzděny z šamotových cihel a plátů lepených speciálním kamnářským lepidlem. Jedná se o dvouplášťovou konstrukci se vzduchovou mezerou. Plášť kamen je stavěn z úzkých žárobetonových tvarovek s přídavkem grafitu a vysokou objemovou hmotností. Dovnitř kamen pro delší akumulaci bylo navíc položeno cca 100 kg magnezitových cihel. Kamna jsou dostavěna do hrubé úrovně, finalní hliněnou omítku, design čistících otvorů i podlážek si již dodělají majitelé svépomocně během podzimu 2016. Na tyto fotky se těším i já sám...Hodně štěstí při stavbě!

Reference od majitelů

"Tulím se ke kamnům...s lahváčem... A hřejí krásně. Dnes v 10 hodin ráno cca 8 kg dřeva a teď v 8 hodin večer stejná dávka. Těším se na nastěhování a na válení se na kamnech."

Typ projektu: 
Zákázková stavba

Napište mi o všem, co vás zajímá...

Týká-li se dotaz záměru stavby kamen, uveďte prosím místo stavby.
V případě potřeby mi můžete zaslat pudorys, projektovou dokumentaci domu, nákresek nebo fotografie kamen, aj., co budete považovat za důležité.
Soubory musí být menší než 5 MB.
Povolené typy souborů: gif jpg jpeg png bmp pdf rar zip.
Všechny Vaše dotazy rád osobně zodpovím. Vaše emailová adresa bude automaticky zařazena do mého adresáře pro občasný informační zpravodaj. V případě, že nemáte zájem o zasílání informací, použijte pro Váš dotaz emailovou adresu v sekci Kamnář a stavitel.
CAPTCHA
Tato otázka slouží k ověření že jste skutečný návštěvník a ne spamový automat.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.